Unie neselhala. Státy jí nic neřekly, ozvalo se na Seznamu. Už je tu výsměch

07.04.2020 14:47 | Zprávy

V souvislosti s koronavirovou krizí se často ozývá názor, že Evropská unie selhala, například od prezidenta Zemana. Milan Rokos na Seznamu Zprávách však tvrdí, že neselhala Unie, ale členské státy. Tím, že neoznámily Unii, že mají zdravotnického materiálu málo. Ale už se ozvaly hlasy, že tento článek je výsledkem „podpory nezávislých médií“ ze strany EU.

Unie neselhala. Státy jí nic neřekly, ozvalo se na Seznamu. Už je tu výsměch
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Jak Rokos uvádí, dle agentury Reuters je to tím, že ještě než koronavirus dorazil do Evropy, tak při jednání s Evropskou unií státy ve většině neuvedly, že by potřebovaly asistenci při pořizování zdravotnického materiálu, a jen čtyři nejmenované země varovaly, že pokud by se situace zhoršila, tak by potřebovaly více zdravotnických pomůcek.

„Celou situaci pak národní státy ještě zkomplikovaly ve chvíli, kdy začaly se zákazy vývozů zdravotnických materiálů – Česká republika je kvůli tomu ve sporu s Komisí, stejnou chybu, která vedla k prohloubení problémů se zásobováním těmito materiály, udělaly i další země, včetně Francie a Německa,“ říká Rokos a upozorňuje, že ve zdravotnictví nemá EU velké pravomoci. O čemž podle něho svědčí například to, že Česko má velice restriktivní opatření, ale Švédsko nikoliv.

Rokos cituje Ondřeje Mocka, analytika Asociace pro mezinárodní otázky: „Unie žádnou akcí pandemii zabránit nemohla, na tom by se musely shodnout členské státy. Agentura, která řeší tyto nemoci na úrovni EU, vydávala své varování velmi brzy, už na začátku února.“

Dále se autor článku věnuje financování z EU. Není prý totiž pravda, že peníze z EU jsou samozřejmé. „Opak je pravdou – 294 milionů eur určených jako okamžitá pomoc České republice z nepoužitých prostředků z kohezních fondů by vláda musela na konci roku vrátit Bruselu. Nyní bude mít tyto peníze na vyrovnávání se s dopady koronaviru, zejména na pomoc menším a středním firmám. Dalších 869 milionů eur je pak Unie ochotna poskytnout v rámci spolufinancování.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frajer, nebo manekýn? Fotka Petra Pavla budí rozpaky

16:21 Frajer, nebo manekýn? Fotka Petra Pavla budí rozpaky

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09) srovnal, jak tráví léto prezident Petr Pav…