Uniklo: Hodný hoch Sobotka dnes nabídne Macronovi dohodu

23.08.2017 7:32

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setká s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a slovenským premiérem Robertem Ficem. S dalšími premiéry zemí Visegrádu se Macron nesetká, jak píší Lidové noviny, Poláci a Maďaři platí v EU za odpadlíky.

Uniklo: Hodný hoch Sobotka dnes nabídne Macronovi dohodu
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

Lidové noviny pak hovoří o štěpení Visegrádské skupiny, k němuž přispívá právě Macron. Před nedávnem označil postoje těchto zemí za zrádné a cynické, dnes se s Čechy a Slováky setká, kdežto k Polsku a Maďarsku se obrátí zády.

K setkání dojde v rakouském Salzburgu, kde Macron zahájí svou východoevropskou cestu. Následující dny pak stráví v Rumunsku a Bulharsku. Proč se nesetká s představiteli Maďarska a Polska, vysvětluje prezidentský palác ve Francii následně. V Rakousku se odehraje setkání takzvané slavkovské skupiny, kam Maďarsko ani Polsko nepatří. Do Rumunska pak zavítá kvůli tradičním kulturním vazbám a Bulhaři zase budou za čtyři měsíce předsedat Evropské unie. 

Jak však dodává neoficálně zdroj z prezidentova okolí, Macron chce navštívit ty země, které „přičítají největší význam svému evropskému ukotvení“. 

Lidové noviny závěrem dodávají, že ačkoliv Sobotka i Fico mají s Macronem jednat za V4, asi se tak nestane. Fico podle nich V4 hodil přes palubu minulý týden, k obdobnému kroku se chystá také Sobotka, jenž chce s Francií vyjednat politický obchod. 

Sobotka tak podle všeho veze francouzské hlavě státu do Salcburku podklady o tom, kolik francouzské firmy platí v Česku svým zaměstnancům. Platy jsou prý hluboko pod částkou, kterou berou zaměstnanci stejné společnosti v zemi galského kohouta. A právě výměnou za vstřícnost v projednávání novely Evropské unie o narovnávání platů by pak Česko chtělo, aby Macron nepodpořiil německý tlak na další pokračování povinných kvót na přerozdělování migrantů.

„Úspěch bude, když Macron téma migrace neotevře. Protože tím dá najevo, že už nebude pokračovat v rétorice o supermarketu, kam si chodíme pro dotace, aniž bychom něco odváděli,“ uvedl pak Lidovým novinám zdroj z diplomatického prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten udavač se vysmívá i tobě. Práskač, mluví nějakou hatmatilkou. Na Václaváku to rozbalila Bára Štěpánová, ze záznamu si pouštěli slova o Babišově vězení

17:49 Ten udavač se vysmívá i tobě. Práskač, mluví nějakou hatmatilkou. Na Václaváku to rozbalila Bára Štěpánová, ze záznamu si pouštěli slova o Babišově vězení

REPORTÁŽ Ve 13. hodin v neděli 25. února odstartovala na Václavském náměstí v Praze demonstrace za S…