Úniky informací, zneužívání politiky: Tři bývalí šéfové tajných služeb totálně ztrhali české zpravodajce. Byli jsme u toho…

01.03.2019 20:03 | Zprávy

REPORTÁŽ V prostorách Evropského domu v Praze se uskutečnila druhá část elitní besedy s názvem Paradoxy zpravodajských služeb. Elitní proto, že konference za účasti hned tří někdejších ředitelů zpravodajských služeb nebyla z důvodu vysokého zájmu otevřena široké veřejnosti. ParlamentníListy.cz se na ni přesto dostaly. Vybíráme ty nejlepší špeky, které během besedy zazněly.

Úniky informací, zneužívání politiky: Tři bývalí šéfové tajných služeb totálně ztrhali české zpravodajce. Byli jsme u toho…
Foto: Pixabay CC0
Popisek: Průmyslová kamera (ilustrační foto)

Tajné služby – Česká republika má v současné době tři: zahraniční rozvědku ÚZSI, civilní kontrarozvědku BIS a Vojenské zpravodajství slučující v sobě armádní rozvědné i kontrarozvědné funkce.

Povaha jejich práce čas od času přivádí tyto služby na samou hranici porušování práv ostatních občanů a někdy i za ni. Jejich působnost tak bývá striktně definována a vymezena.

Mohl by ale suverénní stát fungovat zcela bez špionských agentur? A pokud je existence takového stavu nemožná, v jakém rámci a podobě by zpravodajské služby měly fungovat?

Tak lze zhruba charakterizovat nosné téma besedy Paradoxy zpravodajských služeb, které se zúčastnili hned tři bývalí šéfové tajných agentur: mediální hvězda Andor Šándor (v minulosti náčelník Vojenské zpravodajské služby), Petr Pelz (bývalý ředitel Vojenského zpravodajství) a exšéf BIS Jiří Růžek.

Besedou provázel dlouholetý publicista a v současnosti poradce v Evropském parlamentu Milan Syruček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

A co že bude mít Bulharsko EURO?

Co dobrého to občanům přinese? Stačí se podívat třeba na Chorvatsko, které kvůli přijetí EURA podražilo - nejen pro turisty, ale i pro místní. A jestli si tak chcete brát příklad z ostatních, proč si ho neberete i v tom, jaká je téměř ve všech ostatních členských státech životní úroveň a jaká je u n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

20:44 Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

„Schengen je mrtvý,“ říká v pořadu Rozhovory PL senátor Zdeněk Hraba. V rozhovoru varoval před zneuž…