Úniky ze Sobotkova e-mailu: Takto prý klíčový politický poradce mluví o voličích ČSSD a uprchlících. A Šimon Pánek měl psát příteli premiéra

05.01.2016 16:26

Soukromá korespondence premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se stala předmětem zájmu hackerů. Poté, co z dokumentů uložených na extremistickém serveru White Media otevřeně citoval server Lidovky.cz, do nich nahlédly i ParlamentníListy.cz.

Úniky ze Sobotkova e-mailu: Takto prý klíčový politický poradce mluví o voličích ČSSD a uprchlících. A Šimon Pánek měl psát příteli premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Celkem osm desítek zpráv spatřilo světlo světa poté, co hackeři prolomili heslo do soukromé e-mailové schránky předsedy vlády. Sobotka byl terčem útoku hackerů již před čtrnácti dny, kdy někdo napadl jeho účet na Twitteru. 

„Věc šetří Policie ČR, proto se k ní nebudu vyjadřovat. Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země,“ uvedl v tiskovém prohlášení Sobotka.

Hackeři v souborech zveřejnili e-maily například Oty Novotného, politického analytika sociálních demokratů, který je považován za levicového liberála. Ten píše například Sobotkovi ohledně strategie vůči migrantům. Novotný, který je znám svou animozitou vůči hlavě státu Miloši Zemanovi a přátelstvím s ministrem Jiřím Dienstbierem, zpochybňuje v korespondenci tehdejší kroky vlády, které podle něj jdou proti sociálnědemokratickým hodnotám. Sám je pro přijímání uprchlíků. Mimo jiné však píše také v září 2014 řediteli agentury STEM Janu Hartlovi ohledně průzkumů veřejného mínění, kdy mu sděluje, že mu zkomplikoval život. 

Institut politického marketingu na svém veřejném facebookovém profilu následně otiskl část e-mailu z korespondence členů ČSSD o svých voličích. „ČSSD čekají perné chvilky při krizové komunikaci,“ konstatuje institut k textu, ve kterém Novotný o voličích sociální demokracie píše jako o sociálně frustrované, xenofobní a nacionalistické xenofobní levici. 

 

 

Hackeři také přinesli e-mail mezi předsedou Člověka v tísni Šimonem Pánkem, který píše 3. 10. 2014 právníkovi a osobnímu příteli Sobotky Radku Pokornému ohledně domluvy na lidskoprávní konferenci.

„Dovolat se nemůžu nikam, tak aspoň takhle. Včera jsi zřejmě hned začal konat, neb jsem měl za letu do Bangkoku dva zmeškané telefonáty od Oty Novotného (leč přestupoval jsem mezi půlnocí a třetí ranní, tak už jsem mu zpět opravdu nevolal) a tu mám sice nějakou místní SIM kartu (roaming není), ale z té se špatně volá ven,“ píše mimo jiné Pánek. „Tak ti posílám draft – teze konference v příloze, nejsou tam zvaní, neb právě se rozešly maily a čekáme na odpovědi, ale pro představu se počítá s videopozdravy An San Su Ťij a Yoanni Sanchez, s účastí Bělorusů, obhájců lidských práv z Keni, Ruska, Ázerbájdžánu a Polska,“ pokračuje.

Dne 9. 2. 2015 pro změnu píše státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na soukromý e-mail Sobotkovi. "Začátkem března budu v Berlíně, tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet (bude mít projev už před obědem, než se potkáte)," píše mu v souvislosti s řečí v Berlíně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…