Univerzita Karlova přizvala do debaty o listopadu 1989 i někdejšího šéfa StB. A je moc zle

25. 11. 2018 8:55

Páteční účast někdejšího šéfa StB Alojze Lorence na setkání se studenty na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy přineslo mnohé reakce na sociálních sítích. Lorenc se na fakultě utkal v debatě o listopadu 1989 mimo jiných s dnešním veřejnoprávním reportérem Markem Wollnerem.

Univerzita Karlova přizvala do debaty o listopadu 1989 i někdejšího šéfa StB. A je moc zle
Foto: Jaroslav Hodík
Popisek: Marek Wollner, dramaturg a moderátor Reportérů ČT
reklama

Zejména pro Wollnera bylo setkání velmi trpké a většinu času dával najevo, že by Lorenc neměl být na takové akce vůbec zván, protože byl šéfem „mlátičkové mašinerie“, a ptal se, kde je policie, která by Lorence „sebrala“.

„Vážená Univerzito Karlova, myslíte si, že by na berlínské nebo vídeňské univerzitě mohl v 70. letech debatovat nacistický válečný zločinec? Přispíváte k zamlžování minulosti a relativizaci hodnot, o kterou dnes a denně usilují 'nové pořádky'," podotkl k tomu předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Šéf StB Alojz Lorenc debatoval v pátek na UK. Ne stejné, ale podobné, jako by Göring debatoval v r. 1974 se studenty v Německu. K čemu to je? Tenhle pán, jímž vedená StB tu ničila životy lidí, hnus. Co tím UK sleduje? Ostuda," poznamenal také znechuceně komentátor Martin Fendrych.

„Nová forma vyváženosti: Generál Lorenc diskutoval o éře komunismu a nesvobody. K diskuzi o stalinismu tedy budeme zvát stalinisty, k diskuzi o holocaustu esesáky a k diskuzi o kriminalitě budeme zvát zloděje a vrahy. To je postmoderní doba," reagoval komentátor Pavel Šafr.

„Naprosto jsem nepochopil krok FSV na Univerzitě Karlova, která udelala přednášku s odsouzeným komunistickým zločincem a šéfem StB Lorencem. Je možná se zeptat milých akademiků, kdy pozvou nacistické zločince nebo Kajínka," dodal europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

A své řekl i senátor Jiří Drahoš. „Považuji za ostudné, že k debatě na Univerzitě Karlově o událostech 17. listopadu! pozvali šéfa StB Alojze Lorence. Muže zodpovědného za mlácení lidí na Národní třídě i během celých 80. let. Dovete si představit něco podobného v Německu s předním nacistou?" zeptal se.

„Opravdu hovořil dnes na Univerzitě Karlově poslední vrchní estébák Alojz Lorenc? Že jsem naletěl hoaxu? Jestli je to pravda, ctěná a vážená půdo akademická, klesla jste do sklepa," poznamenal expremiér za ODS Mirek Topolánek.

Debata na téma „Listopad 1989” se konala na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, pořádal ji Institut komunikačních studií a žurnalistiky. Hosty byli historik Michal Macháček, autor oceňované monografie Gustáva Husáka a expert na období normalizace, dále pak tehdejší vyučující Barbora Osvaldová a tehdejší student žurnalistiky Marek Wollner, dnes hlavní tvář investigativních reportáží ČT. Posledním hostem byl pak právě zmiňovaný Alojz Lorenc, který byl v roce 1989 šéfem tajné služby StB a první náměstek ministra vnitra.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

19:13 „Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

Na to, že spolek Milion chvilek připravuje demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem p…