Únor 1948 připomene pietní akt, shromáždění i odborný seminář

24.02.2017 6:10

Česko si připomíná 69. výročí komunistického převratu, po němž se země na více než 40 let stala totalitním režimem s vládou jediné strany. V předvečer 25. února se dnes v Praze uskuteční shromáždění na Staroměstském náměstí a pietní akt u Pomníku obětí komunismu na Újezdě. V Senátu se koná seminář o zločinech komunistických režimů, píše ČTK.

Únor 1948 připomene pietní akt, shromáždění i odborný seminář
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vladimir Iljič Lenin

Účastníci shromáždění na Staroměstském náměstí chtějí poukázat na to, že s následky komunistické totality se země potýká doteď. Pořadatelé z občanské platformy Bezkomunistů.cz také vzpomenou na ty, kteří režimu dokázali vzdorovat.

Oběti komunismu uctí také již tradiční akce na Újezdě, které se zúčastní například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Lidé se stejně jako předchozí roky sejdou u sousoší Olbrama Zoubka.

Dramatické události února 1948 připomene v sobotu pietní shromáždění u pamětní desky v Nerudově ulici

Zahraniční výbor Senátu pořádá ve Valdštejnském paláci seminář o zločinech komunismu, na němž vystoupí například Jiří Kocian z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd či Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů. V rámci semináře se bude promítat lotyšský dokument The Soviet Story aneb Příběh rudého zla, který čerpá z archivů sovětské tajné policie KGB a popisuje například podíl sovětského režimu na holokaustu.

Dramatické události února 1948 připomene v sobotu pietní shromáždění u pamětní desky v Nerudově ulici, kde tehdejší komunisty ovládaná policie rozehnala studentský pochod na Pražský hrad.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, byl převzetím moci komunistickou stranou po vleklé vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se dostalo do područí Sovětského svazu a začala dlouhá vláda KSČ, provázená hlavně zpočátku tvrdými represemi. Totalitní éru ukončila až revoluce na podzim 1989.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…