Únor 1948 připomene pietní akt, shromáždění i odborný seminář

24.02.2017 6:10

Česko si připomíná 69. výročí komunistického převratu, po němž se země na více než 40 let stala totalitním režimem s vládou jediné strany. V předvečer 25. února se dnes v Praze uskuteční shromáždění na Staroměstském náměstí a pietní akt u Pomníku obětí komunismu na Újezdě. V Senátu se koná seminář o zločinech komunistických režimů, píše ČTK.

Únor 1948 připomene pietní akt, shromáždění i odborný seminář
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vladimir Iljič Lenin

Účastníci shromáždění na Staroměstském náměstí chtějí poukázat na to, že s následky komunistické totality se země potýká doteď. Pořadatelé z občanské platformy Bezkomunistů.cz také vzpomenou na ty, kteří režimu dokázali vzdorovat.

Oběti komunismu uctí také již tradiční akce na Újezdě, které se zúčastní například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Lidé se stejně jako předchozí roky sejdou u sousoší Olbrama Zoubka.

Dramatické události února 1948 připomene v sobotu pietní shromáždění u pamětní desky v Nerudově ulici

Zahraniční výbor Senátu pořádá ve Valdštejnském paláci seminář o zločinech komunismu, na němž vystoupí například Jiří Kocian z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd či Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů. V rámci semináře se bude promítat lotyšský dokument The Soviet Story aneb Příběh rudého zla, který čerpá z archivů sovětské tajné policie KGB a popisuje například podíl sovětského režimu na holokaustu.

Dramatické události února 1948 připomene v sobotu pietní shromáždění u pamětní desky v Nerudově ulici, kde tehdejší komunisty ovládaná policie rozehnala studentský pochod na Pražský hrad.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, byl převzetím moci komunistickou stranou po vleklé vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se dostalo do područí Sovětského svazu a začala dlouhá vláda KSČ, provázená hlavně zpočátku tvrdými represemi. Totalitní éru ukončila až revoluce na podzim 1989.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…