Úplatek Babišovu muži: Byl opilý. Pak si právník vzpomněl. Jede v tom BIS

04.02.2020 8:18

Exministr dopravy Vladimír Kremlík se nechal slyšet, že v souvislosti s e-shopem na dálniční známky mu byl nabídnut úplatek 1,5 milionu korun. Uvedl to pro Seznam Zprávy. Jak píše server Aktuálně.cz, následnou akci BIS pak překazilo jeho odvolání.

Úplatek Babišovu muži: Byl opilý. Pak si právník vzpomněl. Jede v tom BIS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Kremlík
reklama

Úplatek měl Kremlíkovi nabídnout krátce před Štědrým dnem roku 2019 přímo na Ministerstvu dopravy právník Martin Janoušek. Jeho kancelář zastupuje v různých záležitostech mimo jiné společnost CGI. Právě ta vyhrála zakázku na mýtného auditora. Advokátova návštěva pak podle informací Seznamu Zpráv s touto zakázkou souvisela.

Anketa

Věříte Bezpečnostní informační službě (BIS)?

4%
96%
hlasovalo: 7541 lidí

„Nabídl mi úplatek,“ řekl Kremlík, co se stalo v závěru samotné návštěvy. Oba dva muži se přitom znají a tykají si. Kremlík si následně informaci o úplatku nechal pro sebe, oznámil ji až 14. ledna SMS zprávou řediteli Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi. Ten zareagoval okamžitě. „Tak to je dobré. Asi bychom se měli vidět,“ uvedl. Oba muži se pak potkávají o den později, Koudelka měl Kremlíkovi slíbit, že si o úplatku promluví s ministerským předsedou a vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Ta však do dnešního dne nic prý neví, Babiš podle všeho informován byl. I on ale tvrdí, že nikoliv. 

Fotogalerie: - Rozloučení s Kuberou

Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...
Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...
Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...
Starosta Teplic Hynek Hanza(vpravo)
Marek Hilšer
Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...

Kremlík se pak s Janouškem sešel ještě jednou a ptal se jej, zda ta nabídka 1,5 milionu platí. „Nemám nejmenší tušení,“ řekl Janoušek po chvilce mlčení. Seznamu Zprávám nyní uvedl, že měl kocovinu a nevěděl, o čem se mluví. Poté však přinesl i delší vyjádření.

Anketa

Věříte Bezpečnostní informační službě (BIS)?

4%
96%
hlasovalo: 7541 lidí

„Kategoricky odmítám lživé obvinění, které proti mně vznesl bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík… Zcela nevěrohodně na mě působí fakt, že údajnou nabídku úplatku nahlásil se zpožděním několika týdnů, a to prostřednictvím SMS zprávy řediteli BIS, a jako právník naprosto ignoroval standardní postup ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení. Navíc se přitom odvolává na schůzku 23. 12. v prostorách Ministerstva dopravy, kde jsem ten den prokazatelně nebyl. To, že moji negativní reakci vydává za potvrzení své verze událostí, považuji za absurdní. Absurdní o to víc, že to byla původně naše myšlenka, aby ministerstvo svěřilo zakázku supervizora mýta resortní organizaci Cendis. Nedává proto absolutně smysl, abych následně údajně lobboval proti tomu,“ sdělil Janoušek. 

Z informací Aktuálně.cz plyne, že Kremlík je nyní v citlivé situaci. „Úplatek mu nabídli, aniž by to byl schopen v tu chvíli zdokumentovat. Proto se zrodil plán, v němž tajná služba společně s policií a státním zastupitelstvím měla pomoci zajistit důkazy korupce. K tomu ovšem už nedošlo. Premiér Andrej Babiš totiž Kremlíka před čtrnácti dny odvolal kvůli pochybení ohledně další zakázky – na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun. Na zdokumentování korupce tak už nedošlo. Samotná BIS nemá zákonnou pravomoc důkazy pro trestní řízení zajišťovat,“ píše server.

Server Seznam Zprávy přišel včera také se zjištěním, že e-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Reportér Janek Kroupa přinesl nové skutečnosti o veřejné zakázce, kvůli níž premiér Andrej Babiš (ANO) odvolal právě ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. 

E-shop na dálniční známky, který za víkend vytvořila zdarma stovka IT specialistů v rámci hackathonu, byl jen malou složkou velkého projektu. Celý původní projekt měl podle nejnovějších zjištění mnohem vážnější účel než zřídit internetový obchod na dálniční známky. Měl totiž vzniknout sofistikovaný sledovací systém. Připravovat jej mělo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s tajnými službami a policií. 

To, že systém uměl fotit registrační značky, potvrdil odvolaný ministr Kremlík. „Z logiky vyplývá, že měl umět fotit i víc,“ uvedl s tím, že daná část byla vskutku v utajeném režimu. Že mělo jít vskutku o systém určený ke sledování a evidenci aut, potvrdily i dva zdroje z bezpečnostní komunity. Vznikat měly prý dokonce tři fotografie – jedna SPZ a další dva snímky měly zachytit kabinu vozu s celou posádkou. 

„Jestli se vedla nějaká debata o tom, zda je to správně, nevím, já u ní nebyl. Byl jsem ministr dopravy, nikoli tajných služeb,“ řekl Kremlík.

Projekt za 400 milionů korun zadal původně napřímo Státní fond dopravní infrastruktury společnosti Asseco. Podle Seznamu Zpráv za bezpečnostní komunitu řešila celou věc BIS. Jeden z dopisů ředitele BIS Michala Koudelky o celé věci byl například ze srpna loňského roku. 

BIS se nyní k celé věci odmítá vyjádřit, mluvčí Ladislav Šticha jen uvedl, že s přístupem zpravodajských služeb do chystané evidence o projíždějících autech a jejich majitelích se od začátku počítalo a má to oporu v platném zákoně.

Kremlík se následně k článku vyjádřil na svém facebookovém profilu. „K dnešnímu článku Janka Kroupy publikovaném na zpravodajském serveru Seznam Zprávy o informačním systému pro elektronické dálniční známky se nemohu vyjádřit z důvodu ochrany utajovaných informací. Obecně mohu uvést na pravou míru snad jen to, že systém neměl být pouze e-shop. Ze zveřejněných informací je zcela zřejmé, že e-shop představoval jen nepatrnou část původní zakázky za zlomek celkové ceny (3 %),“ uvedl Kremlík.

Šlo podle něj o komplexní systém, jehož zavedení je schváleno zákonem, včetně data, od kterého musí být systém v provozu. „Odpovědnost za celý systém měl Státní fond dopravní infrastruktury jako samostatná instituce, do jejíž činnosti v oblasti zadávání veřejných zakázek nemohl ministr legálně zasahovat. Zprovoznění systému je zákonnou povinností, která vyplývá z novely zákona o pozemních komunikacích. Tato novela byla projednána a schválena Poslaneckou sněmovnou a Senátem. V podkladech k danému parlamentnímu tisku jsou veškerá relevantní data. Náklady na prvotní pořízení systému (ne pouze e-shopu) činily 104 mil. Kč, a nikoli 401 mil. Kč, jak je často nesprávně uváděno v mediálním prostoru. Výše nákladů na pořízení a provozování systému byla předmětem posouzení znalcem,“ dodal. 

„Způsob zadání veřejné zakázky byl předmětem posouzení Národním bezpečnostním úřadem, který vycházel rovněž z doporučení Bezpečnostní informační služby. Zákonnost a přiměřenost postupu byly následně předmětem právní analýzy. Přestože považuji za zcela legitimní vést politickou diskusi o rozsahu a výši nákladů na zajištění obrany a bezpečnosti občanů, nelze zcela pominout zájmy státu v oblasti obrany a bezpečnosti, zvláště v době sílícího světového terorismu. Nelze rovněž pominout oprávněné zájmy státu v boji proti organizovanému zločinu a závazky České republiky vyplývající z členství v Severoatlantické alianci. Kvalita zajištění bezpečnosti občanů České republiky mi nebyla nikdy lhostejná, plně jsem důvěřoval bezpečnostním expertům Ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury a státním institucím pověřeným zajištěním obrany a bezpečnosti občanů České republiky. Vydávat systém elektronických dálničních známek za ‚e-shop‘ bez znalosti souvislostí jsem považoval za mimořádně nekorektní. Vzhledem k citlivosti údajů v systému byl kladen rovněž mimořádný důraz na zajištění ochrany osobních údajů občanů,“ zmínil.

„Pevně věřím, že dojde ke zveřejnění všech dokumentů o již zrušené veřejné zakázce tak, aby se zamezilo šíření spekulací či nepravdivých informací, a že odborníci v oblasti informačních systémů a v oblasti obrany a bezpečnosti, jakož i veřejnost, si budou moci učinit nezávislý názor na tuto problematiku. Občané České republiky mají právo znát pravdu o všech skutečnostech veřejné zakázky, zamlčovat cokoli považuji v tuto chvíli za nesprávné. Odbornou a politickou diskusi o novém systému, zejména o rozsahu funkcionalit, považuji za zcela legitimní. Vítám politickou odvahu Karla Havlíčka, který v Poslanecké sněmovně zahájil jako první veřejnou politickou diskusi o bezpečnostních zájmech státu v oblasti informačních systémů a o nastavení hranice ingerence zpravodajských služeb v této oblasti,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …