Úplně vše ze „skutečného“ 17. listopadu: Zemanův mozek je uprchlík. Plebejský národ. Muslim na Václaváku: To, co bylo v Paříži, je stará ruská taktika!

22.11.2015 20:25 | Zprávy

REPORTÁŽ Kdy, když ne teď, kdo, když ne my. Heslo, vyryté na pamětní desce studentské demonstrace ze 17.11.1989 na Albertově jako by bylo ústředním mottem „skutečného připomenutí“, jak organizátoři nazvali nedělní odpolední akci. Právě k ní pokládali účastníci akce svíčky a květiny, k vyrytému heslu nejčastěji odkazovaly projevy řečníků. Časové označení „teď“ pak vystihovalo motivace většiny účastníků, kteří navzdory proklamované pietě nejživěji reagovali na slova mířící k současné situaci.

Úplně vše ze „skutečného“ 17. listopadu: Zemanův mozek je uprchlík. Plebejský národ. Muslim na Václaváku: To, co bylo v Paříži, je stará ruská taktika!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentská demonstrace k 17.11. na Albertově

Skutečné oslavy 17. listopadu, dne boje studentů za svobodu, se podle organizátorů nedělní pietní akce letos konaly se zpožděním. Ve výroční den totiž prostor na Albertově, odkud v roce 1989 vyšel studentský průvod rozehnaný na Národní třídě, ovládl prezident Miloš Zeman se svými stoupenci. Zástupci akademické obce si stěžovali, že nemohli svou úctu náležitě projevit a proto v neděli uspořádali vlastní, „skutečné“ oslavy. ParlamentníListy.cz je sledovaly celé, jak v univerzitním areálu na Albertově, tak posléze na Václavském náměstí.

Na akci avizovanou na patnáctou hodinu se lidé začali na Albertov scházet zhruba půl hodiny před začátkem. Jako jedni z prvních dorazili zástupci parlamentní TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, kteří položili věnce k pamětní desce a chvíli u ní setrvali. Podobně se památce listopadu 1989 poklonily stovky dalších účastníků.

Mimochodem – na Albertově jsou hned dvě desky, upomínající na rok 1989. Ta první obsahuje výše zmíněný revoluční pokřik a podle vzpomínek starostky Prahy 2 Jany Černochové (ODS) ji k desátému výročí nechalo zhotovit zastupitelstvo druhého pražského obvodu. Tu druhou, na opačné straně ulice, slavnostně odhalovali prezidenti Miloš Zeman, Andrej Kiska, Joachim Gauck a Branislaw Komorowski vloni při pětadvacátém výročí. Účastníci skládali květiny, věnce, svíčky a další předměty k první z desek, zatímco tu „prezidentskou“ zcela ignorovali. Až po skončení akce se u ní objevilo několik svíček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …