Upravují historii! USA velebí, jiné ne. V Plzni to vřelo, do vlasů si vjeli primátor z ODS s komunistou

16.08.2020 12:17 | Zprávy

REPORTÁŽ Dva lidé, dvě strany, dva názory. Návštěvu ministra zahraničí USA Mika Pompea v Plzni hodnotí vedení města a opozice zcela odlišně. Ostatně, věčný boj ODS a KSČM, k tomu se přifařující TOP 09, nemůže být jiný. Pravice návštěvu vidí jako nejvýznamnější návštěvu města od 90. roku minulého století, komunistovi Valentovi je prý poněkud stydno. Jak to tedy vypadá v „nejproameričtějším městě v České republice“, jak se uvádí v oficiální tiskové zprávě z návštěvy čelného představitele Spojených států?

Upravují historii! USA velebí, jiné ne. V Plzni to vřelo, do vlasů si vjeli primátor z ODS s komunistou
Foto: archiv J. Valenta
Popisek: Poslanec Jiří Valenta

„Domnívám se, že přestože Mike Pompeo přijel do ČR řešit otázky zejména ekonomického charakteru, ať již lze namátkou zmínit dostavbu jaderné elektrárny či například zamýšlenou digitální daň v neprospěch velkých amerických gigantů, tak z diplomatického hlediska svoji návštěvu ještě takticky orámoval mediálně šířeným projevem lidství. Plzeňští političtí představitelé, zejména účelově propojení kamarádi z ODS, TOP 09, lidovci, ale i sociální demokraté a někteří další, kteří se o neomezenou politickou moc na radnici bezskrupulózně dělí již po desítky let, a jsou také známi svojí servilitou a také benevolencí k rozpínavé a agresivní politice Spojených států, si určitě mnuli ruce, že se Plzeň pro Pompea stala tou nejpřirozenější zastávkou,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec Jiří Valenta (KSČM).

Pieta z různých úhlů pohledu

„Nemám nic proti skutečným pietním akcím, ale tyto musí skutečně sloužit jako odraz historické reality a musí být konány ve vhodnou dobu. V Plzni se však tato historická realita dlouhodobě ideologicky upravuje! Stavějí se zde pomníky americkým hrdinům za miliony korun, na každoroční ‚Slavnosti svobody‘, která nekriticky velebí pouze americkou armádu, též plynou mnohamilionové částky. Ono totiž ‚zabít dvě mouchy jednou ranou‘, myšleno upravování historie k obrazu svému a zadávání souvisejících zakázek spřízněným, se prostě počítá! Ale člověku, který potom míjí malý zapadlý pomníček, utopený v trávě na náměstí Míru, věnovaný padlým reálným osvoboditelům města, tedy lidem z Plzně a okolí, bývá poměrně smutno. Každý alespoň trochu znalý člověk přece ví, že Američané přijeli již do osvobozené Plzně, a také bez jakékoliv oběti, právě na rozdíl od statečných českých občanů, kterých zde položilo své životy několik desítek. Nechci americké válečné zásluhy na poražení hitlerovského Německa skutečně nikterak snižovat, ale zde v Plzni by se prostě měli především ctít hrdinové jiní, ti naši!“

Nejproameričtější město u nás

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji

Souhlasím s vámi, ale nezapomněl jste taky na jednu důležitou věc a tou je kvalita? Proč jsou u nás silnice a mnohdy i dálnice v tak hrozném stavu? A k té rychlosti, do teď jsem nepochopil, proč u nás výstavba tak dlouho trvá? Vždyť nejsme schopni ani dodržet původní termíny - viz třeba dálnice do P...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…