Uprchlíci a islám nahání Čechům strach. Tady je to černé na bílém

6. 11. 2015 9:34

Agentura STEM zkoumala, jak spolu souvisí obavy z uprchlíků a obavy z islámu a došla k důležitým závěrům. Její průzkum ukazuje, že jde do značné míry o spojené nádoby, které nelze oddělovat. Podle všeho se jen pětina českých občanů neobává ani uprchlíků, ani islámu. Občany víc trápí myšlenka rozšíření islámu, než možnost, že uprchlíci dorazí i do Česka. Tento strach prý může ohrozit i další rozvoj demokracie u nás.

Uprchlíci a islám nahání Čechům strach. Tady je to černé na bílém
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Znak Blok proti islámu na náměstí v Lanškrouně

"Velmi intenzivní strach z islámu i z uprchlíků má 30% naší veřejnosti. Další zhruba třetina pociťuje značné obavy, nejde však vysloveně o strach. Téměř pětina lidí se bojí rozšíření islámu, nespojuje ho však jednoznačně s uprchlickou vlnou. Jen zhruba pětina lidí se neobává ani uprchlíků, ani rozšíření islámu v ČR," informuje STEM.

Především strach z rozšíření islámu prostupuje napříč celou společností, byť lze říci, že je výraznější u starších a méně vzdělaných respondentů. Platí ale, že strach z rozšíření islámu vyjadřují i mladší a vysokoškolsky vzdělaní lidé. Stojí za pozornost, že lidé mají mnohem větší strach z rozšíření islámu a jejich fundamentalistických myšlenek i v Česku. Jednoznačně se toho obává celých 55 procent dotázaných. Poněkud mírnější obavy vyjadřuje dalších 28 procent lidí. Jen 4 procenta lidí říkají, že rozhodně nemají strach z rozšíření islámu v Česku.

"Data jasně prokazují, že ve vědomí lidí tento strach oslabuje naše zakotvení v Evropské unii, zpochybňuje výsledky polistopadového vývoje a zprostředkovaně i důvěru v demokratický režim. Překonání tohoto strachu bude složité a představuje nepochybně dlouhodobý úkol: Vyžaduje oslabení emocí, vede přes střízlivé a věcné informace a trpělivou argumentaci. Vyžaduje také pochopení zdrojů problémů a možných cest a nástrojů jejich řešení," uzavírá agentura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechte mě domluvit!“ Písařovicová pod palbou: Show Babišova muže a Piráta Hřiba má dohru. Z vysokých míst

14:05 „Nechte mě domluvit!“ Písařovicová pod palbou: Show Babišova muže a Piráta Hřiba má dohru. Z vysokých míst

Jak se má při jednání chovat primátor? O tom byla vyostřená diskuze ve včerejších Událostech, koment…