Uprchlíci porušují zákon, prohlásil po jednání prezidentů V4 Zeman

09.10.2015 12:19

Prezidenti zemí Visegrádské čtyřky vystoupili u příležitosti skončení vzájemných rozhovorů na společné tiskové konferenci. Od prezidentů Miloše Zemana, Andreje Kisky, Andrzeje Dudy a Jánose Ádera zaznělo, že je třeba posilovat národní bezpečnost v EU, ale také pomoci těm, kteří to potřebují. V táborech děti musí dostat nejen jídlo, ale také vzdělání a zdravotní péči. Zeman zdůraznil, že uprchlíci porušují zákon, Kiska ovšem doplnil, že musíme ukázat svoji lidskou tvář.

Uprchlíci porušují zákon, prohlásil po jednání prezidentů V4 Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Prezident hostitelské země Áder na úvod prozradil, že během dvoudenních jednání v Maďarsku byla probírána celá řada témat. Na návrh prezidenta Zemana se probírala např. otázka energetické bezpečnosti, ale hlavní pozornost byla věnována uprchlické krizi. Maďarský prezident zdůraznil, že je třeba dbát na otázky národní bezpečnosti a zastavit obohacování pašeráků. „Zároveň nemůžeme opomenout, že sem přicházejí i lidé, kteří mají předem dané poslání, což je nebezpečné pro celou EU,“ zdůrazňoval Áder.

"Soustředíme se teď pouze na migraci. Shodli jsme se v tom, že tato otázka, která již několik měsíců tlačí na EU je třeba považovat za humanitární a bezpečnostní otázku. Všechny členské státy EU jsou povinni se postarat o lidi, kteří jsou postiženi válkou. Lidé, kteří utíkají ze zemí, kde se žádná válka nekoná, se spíše chtějí usadit v Evropě s vidinou lepšího života. Udělali bychom velikou politickou chybu, kdybychom nevěnovali pozornost i bezpečnostním otázek. Převaděčství se stalo výnosným byznysem a díky neštěsí druhých zbohatlo několik set kriminálníků, což není správně. Nelze zamlčet, že mezi migranty mohou být i tací, kteří nepřichází kvůli válce nebo lepšímu životu, ale kvůli určitému poslání. EU musí zajistit více zdrojů pro zásobování utečeneckých táborů, aby lidé, kteří tam žijí, měli dostatek vody, potravin a děti měli možnosti chodit do školy a celkově tam panovaly nějaké sociální podmínky," uvedl mimo jiné ve svém projevu maďarský prezident.

Jako druhý promluvil Miloš Zeman, který Áderovi poděkoval za pohostinnost a moderaci vzájemných diskusí. Vyjádřil soustrast maďarskému lidi v souvislosti s úmrtím prvního postkomunistického prezidenta země Árpáda Göncze.

"Informoval jsem účastníky jednání o usnesení Poslanecké sněmovny, které bylo přijato velkou většinou hlasů a které odmítá systém automatického přerozdělování uprchlíků pomocí kvót. Informoval jsem rovněž o rozhodnutí české vlády vyslat jako výraz solidární pomoci vůči Maďarsku na jeho hranice symbolické vojenské a policejní jednotky. Chápeme obtížnou situaci jak Madarska, tak Chorvatska a věřím, že přijmeme daleko rozhodnější opatření, než tomu bylo v minulosti. Protože řečeno co nejzdvořilejším tónem, EU zatím prokázala nulovou schopnost zabezpečnit své vnější hranice," zhodnotil hned v úvodu Zeman.

Struktura uprchlíku je podle jeho názoru diskusní, protože nikdo zatím nezměřil, kolik je ekonomických, kolik před válkou prchajících a kolik je džihádistů. Chtěl bych nicméně varovat pčed medialnim zvelicovani podilu skutečnych uprchliku a skutečnych Syranu.

"Někteří upozornili na fakt, že mezi uprchlíky je 70-80 procent zdravých, mladých, dobře situovaných mužů. Bohužel jsou porušovány schengenské i dublinské dohody, protože povinností urpchlíka je v první bezpečné zemi požádat o azyl, kde buď začne další řízení nebo je vyhoštěn. Takže z tohoto hlediska všichni uprchlíci porušují zákon," doplnila hlava České republiky.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Čeští ekologové by prý měli být spokojeni

Nakonec zmínil otázku energetické bezpečnosti a zdůrazňoval, že má každá země právo určovat si svůj energetický mix. Česká republika preferuje energii z jádra, která je bezuhlíková, takže by čeští ekologičtí aktivisté měli být na výsost spokojeni. Kiska doplnil, že zelené energie nelze prosazovat za každou cenu, např. za cenu propouštění lidí z firem.

Pokud jde o uprchlíky, podle Kisky ovlivňuje situaci ve střední Evropě fakt, že řadu zemí v brzké době čekají volby, což ovlivňuje politické projevy. V obecné rovině se prý všichni státníci shodují na tom, že je třeba chránit hranice, národní bezpečnost a tak podobně, ale zároveň musí prezidenti uklidňovat. „Jsem přesvědčen, že naším úkolem je zklidňovat situaci a ukázat, že zůstáváme lidmi,“ podotkl Kiska. EU by se neměla podle slovenského prezidenta znovu štěpit na Východ a Západ. Zdá se totiž, jakoby někdejší komunistické země braly EU jen jako bankomat, ale odmítají pomoci, když jsou o to žádány i jen v symbolické rovině.

Prezidenta Miloše Zemana čeká ještě bilaterální jednání s polským prezidentem Dudou a po něm se bude vracet zpět do Prahy.


(Foto: Hanka Brožková)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …