Uprchlíci u hranic ČR: Stovky policistů hlídají česko-rakouskou hranici a provádí kontroly

19.06.2015 8:05

Celou noc hlídaly česko-rakouskou hranici v celé její délce stovky policistů z cizinecké, pořádkové a dopravní policie. Muži zákona působí nejen na hraničních přechodech, ale i na zelené hranici. Na silničních hraničních přechodech namátkově zastavují auta, která míří z Rakouska do České republiky. Akci nařídil ministr vnitra Milan Chovanec. Dnes ráno o tom informovala Česká televize.

Uprchlíci u hranic ČR: Stovky policistů hlídají česko-rakouskou hranici a provádí kontroly
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě
reklama

Podle ní budou tyto kontroly pokračovat celý dnešní den, a i během soboty. Štáb veřejnoprávní televize situaci mapoval na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti, kde ale kontroly nic podezřelého neodhalily.

Podle televize hranici a její okolí směrem do českého vnitrozemí hlídají nejen muži v policejních uniformách, ale i policisté v civilu.

Kontroly začaly na základě informací rakouské policie, která naše policisty informovala o tom, že ve městě Freistadt, které leží zhruba dvacet kilometrů od hranice s ČR, se pohybuje skupina uprchlíků.

Do tohoto města proto zamířil štáb ČT, který prý na vlastní oči opravdu viděl několik uprchlických rodin. „Byli to ale spíše jednotlivci. Rozhodně se nejednalo o nějakou velkou skupinu lidí,“ uvedla k tomu redaktorka ČT ve vstupu, vysílaného z Dolního Dvořiště.

Policejní hlídky provádí namátkové kontroly automobilů. Od řidičů si vyžádají příslušné doklady a po krátké prohlídce je pouští dále.

Chovanec: Připravujeme se na uzavření hranic, pokud by padl Schengen

Kvůli hromadícím se uprchlíkům už kontrolují své hranice Francie, Švýcarsko a Rakousko. Vídeň dokonce přestala udělovat azyl, dokud země jako Česko, Polsko či Slovensko budou odmítat přebírání uprchlíků z Řecka a Itálie podle kvót navržených Evropskou komisí. Na jejich přijetí tlačí zejména bohaté země Evropské unie jako Francie, Německo či Itálie.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) Česko při pádu Schengenu dokáže své hranice uzavřít. „Po technické stránce bezesporu ano. Policie se na to připravuje a v případě ohrožení republiky tato varianta může nastat. Připravujeme se na to i legislativně. Opatření může nařídit ministr vnitra, následně ho musí schválit vláda,“ vysvětlil nedávno Chovanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…