Uprchlíků co nejmíň. Je bláznivé přijímat všechny, zaznělo zprava z Británie. A pak padl šokující návrh

09.09.2015 11:25

Ve Velké Británii se rozpoutala diskuze o tom, kolik a jestli vůbec by měla země přijmout syrské uprchlíky. Vláda navrhuje 20 000, opozice požaduje mnohem víc. Samotní Britové se kloní spíš k „minimalistické“ variantě. Maďarské úřady se mezitím potýkají s nekonečnou vlnou uprchlíků a jsou kritizovány za to, že si počínají neprofesionálně.

Uprchlíků co nejmíň. Je bláznivé přijímat všechny, zaznělo zprava z Británie. A pak padl šokující návrh
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Zatímco premiér David Cameron po delším váhání přislíbil, že Velká Británie v příštích pěti letech přijme až dvacet tisíc syrských uprchlíků, šéfka opozičních labouristů Yvette Cooperová požaduje mnohem víc. Poukazuje přitom na Německo a další členské státy, které doposud přijaly násobně víc uprchlíků než Velká Británie. Britská veřejnost však není myšlence na otevření své země uprchlíkům po vzoru Německa nijak nakloněna a i Cameronem navrhovaných dvacet tisíc považuje za příliš. Daily Mail cituje Cameronova stranického kolegu Adama Hollowaye, který označil jednání států umožňujících příchod všech uprchlíků za „bláznivé“. Upozornil také na to, že se někteří Pákistánci, Afghánci a Iráčané vydávají za Syřany, aby mohli snadněji získat azyl.

Celý text v angličtině je ZDE

„Pokud se ukáže, že přišli tito uprchlíci z ryze ekonomických důvodů, měli by být okamžitě vráceni do svých mateřských zemí. Na tom není nic xenofobního, ale je to naopak morální a spravedlivé. Získáme tím opět kontrolu na hranicích a zabráníme tomu, aby moře vyplavovalo další mrtvá těla uprchlíků,“ uvedl Holloway. Masovou migraci do Evropy považuje za chybu a navrhoval by spíš jejich umístění na území okolních bohatých států. „V určité fázi si také budeme muset uvědomit, že drony a tanky nejspíš tuto válku nevyřeší. Budeme muset nalézt politická řešení. To znamená, že občas musíte uzavřít partnerství s lidmi, kteří vám skutečně nemusí být ani trochu sympatičtí. Je zapotřebí o tom dále diskutovat,“ je přesvědčen Holloway.

Britský deník Daily Mail se rovněž věnuje napjaté situaci v Maďarsku, které od začátku roku čelí přílivu téměř 170 000 uprchlíků. Maďarský parlament schválil nové zákony v oblasti přistěhovalecké politiky, které vstoupí v platnost již 15. září. Mimo jiné zákon zpřísňuje tresty za ilegální překročení hranice. Maďarsko je dlouhodobě kritizováno za příliš tvrdý přístup k uprchlíkům. Ti nejsou spokojeni s podmínkami, které jim maďarské úřady nabízejí. Někteří uprchlíci, kteří museli přespat v polích poblíž hranic, dokonce dle svých slov uvažovali o tom, že se vrátí zpět do Srbska. „Jsme tady už druhý den a maďarská vláda nám poslala pouze jeden autobus. Žádají nás, abychom se vrátili Srbska, ale nechtějí nám to umožnit. Žádají nás, abychom šli do Budapešti, ale nepovolí nám to. Proč se tak chovají?“ cituje deník vyjádření Alího ze Sýrie.

Celý text v angličtině je ZDE

Znepokojen chaotickou situací na hranicích se Srbskem a přístupem maďarských úřadů je také mluvčí Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN Babar Baloch. „Chybí zařízení a příhraniční policie není dobře vycvičená na jednání s uprchlíky. Když ti lidé vstoupí na vaše území, je třeba se o ně nějakým způsobem postarat. Jsou mezi nimi ženy a děti, které jsou nuceny spát pod širým nebem. Teploty se pomalu snižují, a proto je nutné jim zajistit přístřeší.“ Mezitím Velká Británie, Francie, Rakousko a především Německo oznámily, že jsou připravené přivítat další uprchlíky, kteří k nim cestují vlakem z budapešťského vlakového nádraží Keleti. Premiér Viktor Orbán prohlásil, že uprchlické kvóty jsou zbytečné ve chvíli, kdy nejsou pod kontrolou hranice. „Dokud nejsme schopni bránit vnější hranice Evropy, nemá smysl se vůbec bavit o uprchlících,“ uvedl maďarský premiér.

Pozornost světových médií a veřejnosti vzbudilo jednání kameramanky televize N1. Společně se svými kolegy natáčela úprk přistěhovalců z detenčního centra poblíž jihomaďarského Röszke. Když těsně kolem ní utíkal syrský uprchlík v náručí s dítětem, podtrhla mu nohu. Celou akci zaznamenal další z kameramanů a na adresu ženy se snesla vlna kritiky. Její čin odsoudili v prvé řadě kolegové z televize a také vedení, které jí následně dalo okamžitou výpověď. Poté se do ní pustila také internetová komunita na sociálních sítích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…