Úřad prošetřuje kampaně Zemana i Drahoše. Mohou padat pokuty

17.01.2020 9:32

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí prošetřuje kampaně šesti kandidátů prezidentských voleb 2018. Pochybnosti má podle zjištění Radiožurnálu u prezidenta Miloše Zemana, senátora Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Marka Hilšera, bývalého premiéra Mirka Topolánka a textaře Michala Horáčka. Pokud by se pochybení potvrdila, mohou bývalí kandidáti – vyjma současné hlavy státu – dostat pokutu až půl milionu korun.

Úřad prošetřuje kampaně Zemana i Drahoše. Mohou padat pokuty
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Senátor Jiří Drahoš v Liberci
reklama

I když Hilšerova prezidentská kampaň byla s náklady necelých dvou milionů korun jednou z nejlevnějších, našel v ní prý Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí šest pochybení, jak se píše v protokolu, který senátor Hilšer ukázal Radiožurnálu. Zbylé peníze navíc odeslal na dobročinné účely a u části dárců mu chyběly některé údaje.

Proti výsledku kontroly Hilšer nepodal námitky. Případnou pokutu je podle svých slov ochoten zaplatit. Dohledový úřad může buď zahájit správní řízení, nebo zadat příkaz o uložení sankce.

Kontrola začala u celkem šesti prezidentských kandidátů, oznámil úřad bez konkrétních jmen. Mluvčí instituce Linda Hrubešová přiblížila, na co se prověrka zaměřuje. „Ze zákona musí úřad provést kontrolu dodržení zákonných požadavků ve vztahu k úřadu. Jedná se například o nahlášení účtů a webů, zveřejnění dárců, odevzdání zprávy a účetnictví o financování kampaně či včasné odeslání zbylých prostředků kampaně na charitativní účely. V dalším sledu úřad kontroluje, jakým způsobem byla kampaň financována,“ uvádí Hrubešová.

Příslušné dokumenty si úřad vyžádal i od finalisty 2. kola prezidentské volby Jiřího Drahoše. „Doklady, faktury, bylo toho docela dost. Já si myslím, že jsem vyhověl. Teď je to na úřadu. Já jsem si jistý, že můj tým zvládl kampaň transparentně a zdokladovatelně,“ uvedl Drahoš.

Ani textař a podnikatel Michal Horáček si nemyslí, že by chyboval. „Vedli jsme vše v přímém přenosu a úzkostlivě, snažili jsme se i pro budoucí kampaně vytvořit vzor,“ napsal Horáček, jenž zaslání dokumentů úřadu ke kontrole potvrdil.

Podle zdrojů Radiožurnálu se kontrola týká i prezidenta Miloše Zemana, senátora Pavla Fischera a bývalého premiéra Mirka Topolánka. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček uvedl, že prezident splnil své zákonné povinnosti.

V případě, že úřad dospěje k závěru, že některý z kandidátů spáchal přestupek, hrozí mu pokuta od deseti tisíc do půl milionu korun podle závažnosti prohřešku.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

18:51 Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

ANKETA Bránit Stanislavu Křečkovi v nástupu do úřadu ombudsmana vlastním tělem? Takový je záměr akt…