Evropská unie podle zprávy o právním státu z roku 2020 a zprávě o pluralitě médií došla k závěru, že stouplo množství útoků vůči novinářům. „Aby těmto problémům čelila, tak Evropská komise ve svém akčním plánu Evropské demokracie oznámila svůj záměr dát členským státům doporučení, která mají zajistit žurnalistům v EU bezpečí,“ píše se v dokumentu, ke kterému se až do 20. května 2021 může veřejnost vyjadřovat.
Zpráva o právním státu hovoří zejména o vraždách novinářů, kteří se věnovali odhalování korupce ve vysokých patrech politiky a v oblasti organizovaného zločinu. Počet útoků a napadení údajně roste. Nicméně, v poznámce pod čarou Česko zmíněno není, naopak je zmíněno Bulharsko, Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko a Maďarsko.
Konkrétně se ve zprávě u Česka píše: „Přestože novinářům nehrozí žádná fyzická újma, slovní urážky a výhrůžky namířené proti nim nejsou v politickém diskurzu ničím výjimečným. Platforma Rady Evropy pro podporu ochrany žurnalistiky a bezpečnosti novinářů nezaznamenala v letech 2019 a 2020 v České republice žádné varovné signály. Také podle zprávy nástroje pro sledování plurality sdělovacích prostředků (MPM) pro rok 2020 nejsou rizika spojená s novinářským povoláním, normami novinářské práce a ochranou novinářů nijak velká.
Uvádí se v ní však, že ‚slovní urážky, pomluvy a výhrůžky namířené proti novinářům se staly běžnou součástí politického projevu jak populistických, tak pravicových stran‘, jakož i jednotlivých politiků. Je třeba také poznamenat, že mezi plánovanými sankcemi za pomluvu je i trest odnětí svobody, a to až na jeden rok a jako vedlejší trest.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas