Urážíte novináře, Češi. Nadáváte jim, vadí EU. Menšiny, pohlaví. Takto napravit

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

26.04.2021 14:23 | Zprávy

Žurnalisté jsou v ohrožení a při pandemii se to ještě zhoršilo, tvrdí Evropská komise. Chce dát členským státům „doporučení“, aby se situace zlepšila. Mělo by být například těžší jim zabraňovat v přístupu k událostem veřejného zájmu a žalovat je. „Doporučení také vezme v potaz, co by členské státy mohly udělat proti širokému spektru výhrůžek na internetu, kterým novináři čelí,“ píše se v dokumentu Evropské unie, ke kterému se opět může vyjádřit veřejnost. A součástí nápravy je i iniciativa, o které jsme již psali, jež by vzala státům možnost si o nenávistných projevech samostatně rozhodovat.

Urážíte novináře, Češi. Nadáváte jim, vadí EU. Menšiny, pohlaví. Takto napravit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zveřejnil odpovědi politických stran kandidujících do Evropského parlamentu na 12 otázek týkajících se budoucnosti EU

Evropská unie podle zprávy o právním státu z roku 2020 a zprávě o pluralitě médií došla k závěru, že stouplo množství útoků vůči novinářům. „Aby těmto problémům čelila, tak Evropská komise ve svém akčním plánu Evropské demokracie oznámila svůj záměr dát členským státům doporučení, která mají zajistit žurnalistům v EU bezpečí,“ píše se v dokumentu, ke kterému se až do 20. května 2021 může veřejnost vyjadřovat.

Zpráva o právním státu hovoří zejména o vraždách novinářů, kteří se věnovali odhalování korupce ve vysokých patrech politiky a v oblasti organizovaného zločinu. Počet útoků a napadení údajně roste. Nicméně, v poznámce pod čarou Česko zmíněno není, naopak je zmíněno Bulharsko, Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko a Maďarsko.

Konkrétně se ve zprávě u Česka píše: „Přestože novinářům nehrozí žádná fyzická újma, slovní urážky a výhrůžky namířené proti nim nejsou v politickém diskurzu ničím výjimečným. Platforma Rady Evropy pro podporu ochrany žurnalistiky a bezpečnosti novinářů nezaznamenala v letech 2019 a 2020 v České republice žádné varovné signály. Také podle zprávy nástroje pro sledování plurality sdělovacích prostředků (MPM) pro rok 2020 nejsou rizika spojená s novinářským povoláním, normami novinářské práce a ochranou novinářů nijak velká.

Uvádí se v ní však, že ‚slovní urážky, pomluvy a výhrůžky namířené proti novinářům se staly běžnou součástí politického projevu jak populistických, tak pravicových stran‘, jakož i jednotlivých politiků. Je třeba také poznamenat, že mezi plánovanými sankcemi za pomluvu je i trest odnětí svobody, a to až na jeden rok a jako vedlejší trest.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

8:03 Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

Donald Trump uvažuje, že vstoupí do možných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu. Politici EU vyzý…