Urychlete to, žádá Praha kvůli Blance

11.11.2014 22:27

Praha chce po firmě ČKD Praha DIZ, aby zrychlila kontrolu technologií v tunelu Blanka. Podle města postupuje pomalu. Dnes to řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Firmě požadavek přednese ve středu při kontrolním dni v Blance. Podle ČKD Praha DIZ, která buduje v tunelu technologické vybavení, je však nutné dodržet pořadí zkoušek a firma na práce nasadila desítky lidí. Praha plánuje tunelový komplex za asi 37 miliard otevřít 2. prosince.

Urychlete to, žádá Praha kvůli Blance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavba tunelového komplexu Blanka
reklama

 "Jestliže tam je jeden technik, který oživuje techniku za několik miliard, tak mi promiňte, to mi připadá úsměvné. Nenašel jsem motiv, proč to tak je," řekl Nouza. Firma ČKD Praha DIZ ale dnes televizi Prima sdělila, že na technologiích v Blance pracuje denně asi 70 lidí.

V tunelu se testují různé krizové scénáře

Náměstek primátora uvedl, že technici by měli pracovat v třísměnném provozu, tedy třikrát osm hodin na třech pracovištích. V tunelu se bude jezdit 24 hodin denně, proto Nouza prý nevidí důvod, proč by firma nemohla ve stejném časovém rozsahu testovat technologie tunelu. "Byl jsem na inspekční cestě, a když jsem viděl práci jednoho člověka v jednom z velínů a druhý chodí v tunelu..., tak mě to neuspokojilo. Také proto jsem nechal minulý týden vydat pokyn, aby již byly zahájeny komplexní zkoušky," řekl. Termín se podle něj dá stihnout.

"Děláme maximum proto, abychom veškeré své práce včetně zkoušek dokončili co nejdříve," řekl Primě mluvčí ČKD Karel Samec. Podle něj je ale nutné dodržet určité pořadí kontrol. "Nejprve se zkoušejí jednotlivé technologie, následují uzly, pak jsou předkomplexní zkoušky a následují komplexní zkoušky," oznámil Samec. V tunelu se testují různé krizové scénáře, a pokud by se objevily chyby, celý systém komplexních zkoušek by se zpomalil, uvedla Prima.

Mělo být hotovo v roce 2011

Firma ČKD Praha DIZ již dříve pouze uvedla, že 7. listopadu dostala pokyn k zahájení komplexních zkoušek. Stavební část tunelu byla dokončena již na konci září, stavební firmě Metrostav to nařídil rozhodčí soud, na který se firma společně s městem v minulosti obrátila.

Tunel Blanka, jehož výstavbu zadalo někdejší vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS), měl původně sloužit už v roce 2011. Na začátku letošního října se otevřel Trojský most přes Vltavu, který je součástí tunelového komplexu. Náklady na stavbu se v průběhu let zvýšily o několik miliard korun. Problematické faktury řešil arbitrážní soud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …