Uskromněte se, žili jste na úkor přírody, zničí vás to! Etnolog Zelený se vžil do indiánů

27.12.2020 21:48

„Je zcela jasné, že doba luxusu, ve které jste si po mnoho let žili, je asi u konce. Ten luxus jste měli na úkor jednoho: na úkor přírody, kterou jste nehorázně drancovali jen a jen pro vaše pohodlí a přepych,“ píše ve svém textu etnolog a spisovatel Mnislav Zelený, přičemž se zamýšlí, co by na naši aktuální situaci řekli amazonští indiány, které několikrát navštívil. Pěkné věci to vskutku nejsou.

Uskromněte se, žili jste na úkor přírody, zničí vás to! Etnolog Zelený se vžil do indiánů
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Cestovatel a znalec přírodních národů Mnislav Zelený
reklama

Anketa

Která z mrtvých osobností Vám nejvíce schází?

hlasovalo: 37443 lidí
Podle textu etnologa jsme na sebe byli až přílišně pyšní. Myslí si, že „není možné a přirozené, aby vaše bohatství a životní úroveň neustále vzrůstaly“, a tvrdí, že by se lidé měli ve svých potřebách uskromnit. „Je zapotřebí mít vztah k darům a zdrojům přírody. K vodě, ke vzduchu, k jídlu, ke zvířatům, k rostlinám, k půdě, prostě ke všemu, co vás na této Zemi obklopuje,“ podotýká na svém blogu.

„Většina se nám, indiánům, vysmívá, že na vás působíme jak ušmudlaní chudáci nemající úroveň. Jenže my víme své. Pro nás materiální svět není tak důležitý, jako ten duchovní, na který jste vy hodili bobek. Pro nás je důležité žít v harmonii s přírodou a celým kosmem. Není důležité, zda máme jeden luk nebo jich vlastníme deset. Lovit přece můžeme vždy jen s jedním a ten máme po celý život. Pro nás je důležité prožít si svůj život v radosti a štěstí v rámci svých bližních,“ dodává Zelený, jenž byl v letech 1996 až 2001 velvyslancem v Kolumbii a Ekvádoru, za indiány, mezi nimiž pobýval.

Autor encyklopedií, cestopisů či knihy s indiánskými mýty „Duch s rozkvetlým penisem“ dále namítá, že je podle indiánů nepřirozené, „abyste kolem sebe všechno ničili a žili si v pohodě a přepychu, jak v nějakém skleníkovém světě“.

„Neradi si připouštíte, že jste z přírody a jste na ní závislí. Patříte přece k ní! Ale vy se považujete za něco víc, za někoho, kdo může řídit zákony této Země. Ta Matka země, o které vám vyprávíme po staletí, jak se k ní máte posvátně chovat a nezneužívat ji, jednou přestane vaše choutky podporovat. Čeká dlouho, předlouho, zda se napravíte, ale pak přijdou rány, které vás dostanou do kolen a vrátí do správných mezí. Které vás vrátí ke skromnosti. Které nás vrátí k rodině a k přírodě jako základu vaší i naší existence. Které vás vrátí k duchovnímu chápání světa,“ připojuje za amazonské indiány.

Své zamyšlení pak uzavírá slovy, že by indiáni na naši situaci řekli, že jsme nenapravitelní. „Až se otřepete z ran, zase se začnete přírodě vzpírat a drancovat ji pro vaše choutky, pohodlí, luxus, bohatství. Zase ji začnete organizovat a zneužívat. Vězte, že to není správná cesta. Lidé se mají řídit přírodními zákony a ne těmi, které si vytvořili pro sebe, jinak se sebezničíte,“ napsal etnolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…