Uskromnit se mají všichni včetně politiků, doporučuje kardinál Scola

23.11.2013 20:05

V souvislosti s rodící se novou koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL se znovu otevřela debata o církevních restitucích. Především levicoví politici označují církevní hodnostáře za příliš hamižné a vyzývají je ke skromnosti, aby bylo na důchody, vědu a výzkum a podobně. Dovolávají se přitom slov papeže Františka, který opakovaně odsuzuje mamon. Kardinál Angelo Scola k tomu ovšem dodává, že uskromnit se musí i politici.

Uskromnit se mají všichni včetně politiků, doporučuje kardinál Scola
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem
reklama

Kardinál, jenž měl také šanci stát se papežem, Angelo Scola zavítal do Prahy. V rozhovoru pro MF Dnes se sice odmítl vyjádřit přímo k otázce církevních restitucí v Česku, ale v obecné rovině okomentoval slova papeže Františka, jenž nabádá lidi ke skromnosti. Kardinál má za to, že skromnost je třeba chápat v určitých proporcích. Biskupové, kteří jezdí mezi odlehlými vesnicemi za svými věřícími, k tomu např. potřebují pořádný automobil, jinak by nemohli své poslaní vykonávat s tak velkým nasazením. A pokud někdo chápe papežova slova pouze jako apel na církve, aby žili v chudobě, nechápe je zcela přesně.

Kardinál s účtem na Twitteru

„To je opravdu mylný postoj, protože papež hovoří ke všem, včetně politiků či lidí ze světa peněz. Musíme tedy přehodnotit dosavadní koncepty komerční společnosti a to, že se vše podřizuje trhu,“ míní návštěvník Prahy. „Musím se ptát sám sebe, nakolik tu výzvu naplňuji a zda to nemohu dělat lépe. Nakonec se stejně jen já sám budu zodpovídat Bohu,“ říká také.

Stojí za zmínku, že kardinál má také účet na sociální síti Twitter, který sleduje více než dvacet sedm tisíc lidí. Scola to chápe jako možnost otevřít další cestu lidem, kteří si ho chtějí vyslechnout. Dodává k tomu ale, že o účet se starají jeho spolupracovníci. On si ale udržuje přehled o tom, co mu lidé říkají, nevynechává ani reakce negativní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…