Úspěch Petra Fialy: Vyhnal Rusy z Dukovan

17.06.2021 9:52 | Ze sítí

Vicepremiér za hnutí ANO Karel Havlíček bok po boku s představiteli ODS, lidovců, TOP 09, Pirátů a Starostů oznámil, že s těmito politickými stranami našel shodu na zákonu o výstavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Z projektu budou vyřazeny ruské a čínské firmy. Předseda ODS pravicové koalice Spolu na premiéra Petr Fiala se ze srdce raduje.

Úspěch Petra Fialy: Vyhnal Rusy z Dukovan
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předsedové tří koaličních stran po podepsání memoranda

Koaliční vláda ANO a ČSSD dlouho počítala s tím, že šanci zapojit se do výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech dostane i Ruská federace. Oba opoziční bloky, Piráti a Starostové na jedné straně, a pravicová koalice Spolu, koalice ODS, lidovců a TOP 09, na straně druhé, před účastí ruského Rosatomu a dalších podobných firem dlouhodobě varovaly, ale vláda Andreje Babiše (ANO) nechtěla ustoupit.

Zmíněné opoziční strany se proto rozhodly blokovat přijetí zákona o výstavbě nového bloku v Dukovanech.

Ale vrbětická kauza, ve které tajné služby informovaly, že za smrt dvou českých občanů při výbuchu zbrojních skladů nesou odpovědnost dva ruští armádní agenti, všechno změnila. Vláda se dohodla s většinou opozičních politiků, že se k dostavbě Dukovan nedostane nejen Čína, ale ani Rusko.

Předseda ODS a kandidát pravicové koalice Spolu na premiéra Petr Fiala oznámil velké vítězství.

„Několik měsíců jsme bojovali o to, aby vláda vyloučila z výběrového řízení na dostavbu Dukovan ruské a čínské firmy. Uspěli jsme. Firmy ze zemí s autoritativními režimy nedostanou možnost účastnit se výběrového řízení. Bezpečnost naší země musíme chránit,“ pravil Fiala. „Zabránili jsme ruským a čínským firmám, aby stavěly Dukovany,“ dodal ještě.

Další opoziční strany, SPD Tomia Okamury a KSČM, které vládu Andreje Babiše tři roky podporovaly, se k dohodě o zablokování ruské účasti nepřipojily. Na společné tiskové konferenci se zástupci těchto stran neobjevili.

Dukovany

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

13:13 Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

Lipovská a Nerušil. Tato jména vyčítají věřící i nevěřící kardinálu Dukovi. Nyní se arcibiskup vyjád…