Ústavní právo bránit se i se zbraní. Senát se vyslovil pro, i když Dienstbier protestoval

31.10.2019 20:50

V Senátu se dnes projednávala možnost zakotvit do Listiny základních práv a svobod výslovné právo na obranu se zbraní. Návrh vycházející z petice, za kterou se předtím postavilo 102 000 lidí, jež upozorňovala na nesmyslnost regulace vlastnictví zbraní včetně legálně držených ze strany Evropské komise, dnes horní komoře předložila skupina senátorů v čele s někdejším policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS). V prvním kole Senát projednávání podpořil, našli se ovšem i kritici, podle nichž je novela nadbytečná. Proti se tak postavili například lidovecká senátorka Anna Hubáčková nebo Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ústavní právo bránit se i se zbraní. Senát se vyslovil pro, i když Dienstbier protestoval
Foto: Jakub Vosáhlo
Popisek: V Senátu probíhalo veřejné slyšení o právu na držení zbraní

Anketa

Ohrožují Zeman a Babiš nezávislost České televize?

11%
89%
hlasovalo: 18968 lidí
Navrhované doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou již předtím podepsalo 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Tato petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených.

Komise své rozhodnutí zdůvodňovala i nutností přijmout opatření proti terorismu. Naráží tak na lidi, kteří poukazovali na nesmyslnost unijního opatření, jelikož teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně, a že současný český zákon je dostačující.

Novela má podle jejích zastánců zabránit odzbrojování potenciálních obětí. „Jedná se o symbolické povýšení současného práva,“ uvedl k senátorské předloze Červíček. Novela podle něj v žádném případě nepovede k nekontrolovanému ozbrojování. „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon,“ uvádí se pak v jednostránkovém návrhu, pod kterým je podepsána téměř polovina členů horní komory.

Novela si našla i své kritiky. Proti se postavili například lidovecká senátorka Anna Hubáčková nebo Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj předloha „nepřináší nic a nechrání před povinností zavést evropské právo“.

S tím ale nesouhlasí senátor Václav Láska (Senátor 21), ten namítá, že je novela nástrojem, který pomůže Česku hájit se před zaváděním přísnějších zbraňových směrnic. „Kdo se nebrání, vždycky prohraje,“ dodal senátor Zdeněk Hraba (STAN)

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Podle senátorky Jitky Chalánkové budou ještě nutné úpravy, navrhuje, aby se při dalším projednávání novely v ústavně-právním výboru do novely doplnilo právo na sebeobranu a právo držet zbraň za zákonem stanovených podmínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…