Ústavní soud odmítl novinářské urážky Okamury. A hned se ozval Jan Hřebejk s „ušatým torpédem“

27.03.2020 6:50 | Zprávy

Ve stínu karantény a debat o koronaviru vydal Ústavní soud poměrně zásadní rozhodnutí, týkající se práva novinářů zesměšňovat politiky i jiné veřejně činné osoby posměšnými přezdívkami. Konkrétně se jednalo o Tomia Okamuru, jehož spor s týdeníkem Reflex o označení „Pitomio“ dospěl po téměř sedmi letech celou soudní soustavou až k Ústavnímu soudu.

Ústavní soud odmítl novinářské urážky Okamury. A hned se ozval Jan Hřebejk s „ušatým torpédem“
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Ústavní soud Okamurově stížnosti na Reflex vyhověl. Třetí senát se zpravodajem Radovanem Suchánkem došel k závěru, že celkem třináct článků, ve kterých byl tehdejší senátor opakovaně označován jako Pitomio a vyobrazován posměšně (včetně bez dovolení použité fotografie z jeho facebooku) bylo zásahem do Okamurovy cti.

Okamurovu žalobu po úspěchu u soudu první i druhé instance shodil ze stolu Nejvyšší soud, předseda SPD se tedy obrátil na soud ústavní. Ten celou věc projednal a dospěl k několika podstatným právním poznatkům.

Jak zdůraznil, je třeba vždy rozlišovat mezi skutkovými tvrzeními a hodnotícími úsudky. A to v této kauze nedělaly soudy buď vůbec, nebo zcela minimálně. Skutková tvrzení totiž podléhají „důkazu pravdy“, kritik musí prokázat, z jakých faktů vycházel. U hodnotících soudů toto není možné, ovšem i ty mohou zasáhnout do cti hodnoceného.

V případě „Pitomio“ jsme se navíc dostali do zcela mimořádné situace práva na ochranu jména. Podle Ústavního soudu má každý právo být označován svým skutečným jménem, bez komolení. Tím spíše, když to evokuuje hanlivé označení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…