Ústavní soud změnil dorovnávání důchodů. Přijde stát o miliardy?

14.02.2012 18:53 | Zprávy
autor: qot

Bývalý strojvůdce Karel Holubec má právo na dorovnání nižšího slovenského důchodu. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud. Podobný nárok tak zřejmě mohou vznést i další Češi a Slováci.

Ústavní soud změnil dorovnávání důchodů. Přijde stát o miliardy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Praxi dorovnávání nižších důchodů stát zarazil loni kvůli obavám z mnohamiliardových nároků lidí z jiných zemí Evropské unie. Praxe, kdy Ústavní soud přiznával dorovnání pouze Čechům dříve pracujícím na Slovensku, totiž Soudní dvůr EU označil za diskriminační.

Dorovnávající příspěvek totiž mohli dostat akorát lidé s českým občanstvím a trvalým pobytem, což podle Unie znevýhodňovalo občany ostatních států. Ústavní soud však s výtkami nesouhlasí. Podle něj totiž Soudní dvůr EU nebere v potaz specifické podmínky vzniklé rozdělením Československa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Bartoš: Vláda připravila samoživitele a seniory o podporu v bydlení

Jak jako? Víte, mě to přijde, že se téma bydlení jako problém jen omílá, ale v podstatě se pro lidi nic nemění a je dostupné čím dál míň – kapacitně i finančně, pro většinu lidí nejen pro samoživitele nebo seniory.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Člověk v tísni, OSF a další. Jsou stále v nejvyšších patrech politiky. Takto

4:44 Člověk v tísni, OSF a další. Jsou stále v nejvyšších patrech politiky. Takto

Na Úřadu vlády zdaleka neúřaduje jen vláda. Sídlí tam i Rada pro nestátní neziskové organizace. Její…