Ústupek EU vůči ČR? Při jednání o sporném rozpočtu zaznívají kompromisy

18.07.2020 20:50

Druhý den jednání o rozpočtu, jehož se účastní premiéři jednotlivých unijních zemí včetně Andreje Babiše (ANO), přináší kompromisy vůči některým členským zemím. Na ruku se snaží jít především nejhlasitějším kritikům. Zdaleka nejvyšší mimořádné navýšení návrh přináší pro Českou republiku. Dostat bychom mohli až o téměř 27 miliard korun více, než se očekávalo. O navýšení informoval ČRo Radiožurnál.

Ústupek EU vůči ČR? Při jednání o sporném rozpočtu zaznívají kompromisy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Anketa

Zaslouží si zesnulý Miloš Jakeš úctu?

82%
18%
hlasovalo: 12501 lidí
Předseda Evropské rady Charles Michel dnes (sobota) dopoledne na společném jednání s představiteli unijních zemí přišel s návrhem, který v rámci objemu 750 miliard eur přesunul 50 miliard eur z původních 500 vyhrazených na granty mezi půjčky. Ty teď nyní dosahují až 300 miliard.

Přesunutí 50 miliard by mohl být ústupek vůči šetřivým zemím, zejména Nizozemsku. To spolu s dalšími státy žádá snížení celkových prostředků ve fondu; podobný postoj zastává i Česko.

Nizozemsko chce mít jistotu, že prostředky budou využité smysluplně, o národních plánech pro využití prostředků chce proto hlasovat jednomyslností, což by mu umožnilo zablokovat některé sporné části.

Upravený návrh víceletého finančního rámce EU nyní počítá s navýšením financí v rámci kohezní politiky o jednu miliardu eur, z které má polovina putovat pro méně rozvinuté regiony a 300 milionů eur na podporu regionů při opouštění fosilních paliv.

Mimořádné navýšení dostaly Belgie, Kypr, Slovinsko a Česká republika, přičemž navýšení pro náš stát je nejvyšší. Jelikož však horlivé jednání není u konce, mohou se propočty ještě dosti pozměnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…