Útok na rodinu Marka Ebena. Věta z Varů se zvrhla

05.07.2022 13:46 | Ze sítí

I několik dnů po projevu moderátora a herce Marka Ebena na uvedení zrestaurované verze filmové adaptace románu Milana Kundery Žert nedají jeho slova o „nových svazácích“ mnohým lidem spát. Přestože od mnohých osobností zaznívá Ebenovi podpora za to, že se veřejně nebojí postavit proti politické korektnosti, sypou se na oblíbeného moderátora ostré výroky. Od novinářů a aktivistů zaznívá, že je Eben „kok*t,“ či padají slova o „mentální okupaci“. Novinář SeznamZpráv.cz vyzývá, aby si lidé utahovali z Ebenovy manželky na vozíku. „Otázkou je, zda by to ustála,“ baví se žurnalista.

Útok na rodinu Marka Ebena. Věta z Varů se zvrhla
Foto: Repro ČT
Popisek: Marek Eben

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 6136 lidí
Eben se k aktuálnímu utahování šroubů vyjádřil na premiéře digitálně zrestaurované verze filmové adaptace románu Milana Kundery Žert, jež byla uvedena na 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Eben se na pódiu netajil, že film Žert, popisující, že i nevinný vtip může lidem zničit život, je jedním z jeho nejoblíbenějších. Ve velkém sále hotelu Thermal pak poznačil, že právě totalitní režimy spojuje i to, že „absolutně nemají smysl pro humor“.

A pak přidal vysvětlení pro toho, kdo ikonický snímek československé nové vlny ještě neviděl. „Je o svazácích. A zatímco dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost...“ řekl.

Místo starých svazáků, kteří znepříjemňují v Žertu životy jiných lidí, podle Ebena i v současnosti „povstali noví svazáci“.

Slova vzbudila různé reakce. Například ekonom a poslanec ODS Jan Skopeček Ebenovi za výrok děkoval. „Kunderův Žert je jeden z nejdůležitějších románů, které jsem v životě četl. Mám raději knížku než film, ale ať na něj jdou všichni, kteří dnes tleskají cancel culture, sžíravé politické korektnosti, atd. Díky M. Ebenovi za slova o novodobých svazácích…“ vyjádřil se.

Také právník Ondřej Šimíček (ODS) míní, že Marek Eben „přesně popsal neliberálně progresivní extremisty a falešné morální majáky.“

Komentátor Jiří Hrebenar však naopak varuje, že „Ebenova slova přebírají rasistické a krajně pravicové weby“ a „Ebenovy narážky bývají mnohdy hloupé“. Například prý „sexistické“ narážky Ebena ve StarDance.

Podobně se Ebenových slov zděsil i komentátor Petr Honzejk, jenž tvrdí, že Ebenovo srovnání je nepatřičné. „Jak tohle může někdo srovnávat? Máme snad tisíce vězňů nekorektnosti? Mentální okupace společnosti Institutem Václava Klause pokročila fakt docela daleko,“ vypálil na moderátora za srovnání cenzury ze strany KSČ a novodobých hlídačů politické korektnosti.

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński zašel ještě dál. „Čím je Eben starší, tím víc se transformuje ze sympaťáka na kokota…“ nevydýchal Ebenova slova.

Úplně nejdále však zašel žurnalista Daniel Zeman, který je spolupracovníkem redakce SeznamZpráv.cz. Lidé by si podle něj měli začít utahovat z Ebenovy manželky, herečky Markéty Fišerové, jež je od roku 1986, kdy ji postihla cévní mozková příhoda, ochrnutá a musí tak používat invalidní vozík.

„Marek Eben má pravdu. Proto bychom si měli začít dělat politicky nekorektní humor třeba z jeho manželky, ať nejsme za svazáky,“ vybízí žurnalista. A v dosti silném komentáři pak dodává, že je otázkou, zda by to Ebenova manželka „ustála“.

Žurnalista míní, že nekorektní humor je založen právě na tom, že si někdo utahuje „z něčí orientace nebo barvy pleti nebo postižení“.

Podle moderátora Michala Půra by byl Eben se svým přístupem potřeba na sociální sítě. „Marek Eben by se nám hodil na Twitter...“ naznačil.

A expremiér Mirek Topolánek se po kritice spadlé na Ebena táže, zdali jsme „pořád ten stejný národ, který ještě před pár lety v různých anketách ‚Koho bych si tak přál za prezidenta‘ neúnavně a dokola preferoval Marka Ebena?“

reklama

autor: rak

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…