Utrpení uprchlíků z Afriky: Podívejte se, čím procházejí

26.05.2016 13:35 | Zprávy

Britské listy přináší úryvek z knihy Patricka Kingsleyho The New Odyssey: The History of Europe's refugee crisis. „Kniha, která musí vyjít česky,“ poznamenávají k tomu. Kingsley si totiž všímá situace v Africe a následného postoje v Česku vůči uprchlíkům.

Utrpení uprchlíků z Afriky: Podívejte se, čím procházejí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

„A pak jsou tam banditi, ozbrojené jednotky a pohraniční stráže. Adam, eritrejský teenager, zažil mnoho z nich, když cestoval přes poušť ve věku patnácti let. Setkal jsem se s Adamem na Sicílii, několik dní poté, co ho zachránili ve Středozemním moři,“ uvádí autor v knize. Popisuje, jak po mladém teenagerovi začala střílet egyptská policie, jak několik Adamových přátel zemřelo žízní či jak narazili na džihádistické ozbrojence. 

„Jakmile konečně dorazili do Adžedábíji na břehu Středozemního moře, Adam se stal obětí politických her. Pašování lidí se ignoruje a často jej dokonce místní bojůvky, které vládnou v Libyi, kde není centrální vláda, podporují. Avšak tohoto dne chtěly hlavní bojůvky v Adžedábíji a vláda v Súdánu ukázat světu, že bojují proti metle migrace. Takže Adamova skupina měla to neštěstí, že ji vrátili do Súdánu jako součást dohody mezi úřady v Chartúmu a v Adžedábíji a byl prezentován davu novinářů na televizí vysílané tiskové konferenci. Singál byl jasný: Pohleďte, hlídáme hranice,“ píše se v knize. Adamova skupina prý byla následně uvězněna a odsouzena k deportaci zpět do Eritreje. Náhle však prý zasáhla OSN a přesvědčila súdánské úřady, aby dodržely mezinárodní právo a odvezly uprchlíky do tábora na súdánsko-eritrejské hranici. 

Původní text ZDE.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

22:40 Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

Datový vědec Petr Ludwig, odborník na bezpečnost v mediálním a digitálním prostoru Roman Máca a Tony…