Už Karel Čapek tušil nástup Trumpa a varoval před ním. Nevěříte? Jan Čulík o tom má celou přednášku

09.02.2017 21:17

Šéfredaktor serveru Britské listy je přesvědčen, že už Karel Čapek varoval před nástupem člověka typu Donalda Trumpa do Bílého domu. A nejen před Trumpem. Stejně tak prý Čapek varoval před nenávistí vůči uprchlíkům.

Už Karel Čapek tušil nástup Trumpa a varoval před ním. Nevěříte? Jan Čulík o tom má celou přednášku
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump

Slavného českého spisovatele Karla Čapka vyděsilo, jak se poklidný svět počátku 20. století dokázal rychle zřítit do do té doby nejhorší války v dějinách – do první světové války. Svět do této války uvrhli lidé a Čapek od té doby varoval, že se to může kdykoli zopakovat, protože mnozí lidé se takřka mrknutím oka dokážou změnit ve vrahy, kteří se nezdráhají střílet do druhých lidí.

Velké varování obsahuje např. hra Bílá nemoc. Právě tato hra nám podle Čulíka ukazuje, jaká tabu nesmíme překročit, chceme-li zůstat civilizovaným světem. Ve hře se kupčí s lékem na smrtelnou nemoc. V honbě za bohatstvím jsou podvodníci ochotní vyrobit drahou „medicínu“, která ale vůbec nefunguje.

Jedno z tabu, které bychom neměli překročit, ale už jsme ho překročili, představuje podle Čulíka vztah k uprchlíkům. Bílá nemoc postihuje jen starší lidi a někteří mladí lidé tuto nemoc vítají jako výtah k lepší pozici. „Radují se, že starší lidé vymřou, a pro mladé tak vzniknou pracovní příležitosti. Nepřipomíná vám to dnešní nenávist ve střední Evropě vůči uprchlíkům?“ ptá se Čulík.

Celý komentář naleznete zde.

„Snad nejzajímavějším aspektem děsivě aktuální Bílé nemoci je její závěr. Lze ho interpretovat jako vážné varování Karla Čapka před populistickými demagogy typu Miloše Zemana a Donalda Trumpa. V závěru hry rozvášněný válkychtivý dav doktora Galéna usmrtí. Svedení lidé z hlouposti si uštědří nevyléčitelnou ránu. Lék proti Bílé nemoci je ztracen. Čapek se nesmírně bál ochoty lidí překročit etické hranice a propadnout divošství. Za největší hrůzu považoval zmanipulovaný, ničivý dav, lůzu. Z dnešního západoevropského hlediska možná trochu elitářsky, ale velmi rozumně varoval Čapek před tím, že obyčejní lidé se mohou stát obětí nekorektní populistické propagandy a manipulace. Ve filmové verzi Bílé nemoci se ptá Galénův zahraniční kolega – lékař: ‚To lidé u vás tolik chtějí válku?‘ A Galén odpovídá: ‚Chtějí válku, protože jsou pro ni vychováváni. Nikdo je nevychovává pro mír.‘ To je klíčový výrok této Čapkovy hry. Demokracie nemůže fungovat, pokud bude zlikvidován racionální veřejný dialog na základě věcných a ověřených faktů,“ varuje dál Čech žijící ve Velké Británii.

Tomuto nebezpečí musejí podle Čapka a stejně tak podle Čulíka čelit intelektuálové, ale pokud to nedokážou a populisté typu Trumpa získají navrch, svět se pomalu, ale jistě řítí do další smrtící pasti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …