Už deset let chudnu, vmetl v kině pravicový volič Kalouskovi a Schwarzenbergovi

24.09.2013 7:41

REPORTÁŽ Do Liberce zavítaly v pondělí 23. září špičky TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Oba přijeli stylově - tramvají z Jablonce. V podvečer se s knížetem a trojkou kandidátů TOP 09 a Starostů do parlamentních voleb v Libereckém kraji sešli jejich příznivci v kině Varšava. Příliš jich nebylo a někteří neměli příjemné dotazy, které ParlamentníListy.cz zaznamenaly.

Už deset let chudnu, vmetl v kině pravicový volič Kalouskovi a Schwarzenbergovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Řešily se i volební výsledky, panoval strach z drtivého vítězství levice. „Proto budu volit poprvé pravici. Mám obavu z příklonu směrem k Moskvě. A také, že  levice bude pod příkaznictvím Miloše Zemana," vysvětlil svůj postoj liberecký filozof Jan Šolc. Podle Karla Schwarzenberga je topka jediná strana, která je schopna se prezidentovi postavit. „ČSSD ovládne přes pana Haška a ODS je v personální krizi. Pan Kuba, velvyslanec knížete hlubockého, má ve straně omezenou autoritu," uvedl. 

ANO je ještě rozbitější strana, než byly VV

A co jediná nevěsta, která přichází pro pravici v úvahu pro případnou svatbu, Babišovo ANO? Topka říká ne. „ANO je ještě rozbitější strana, než byly Věci veřejné. Je složená ze silných osobností. Nevěřím, že pánové Zlatuška, Komárek či Stropnický budou poslouchat, co jim nadiktuje Andrej Babiš. Podle mě se rozpadnou. Nejde s nimi stavět koalici. Budou dobří v opozici. To je jejich silné místo. Těším se na pana Komárka, jak bude kriticky tepat případnou levicovou vládu," domníval se exposlanec Jan Farský.

Levice nekompromisně válcuje pravici. Co budeme dělat?

Do znovuotevřeného více než stoletého kina Varšava v centru Liberce dorazilo diváků pomálu. Debata se však rozproudila docela živě. Po rozverném úvodu, kdy politici vylíčili své zážitky z jízdy tramvají, přišel první ostrý dotaz od pravicového voliče Františka Kočího. „Jsme sice v kině, ale neměli bychom si pouštět film pro pamětníky a povídat si, co bylo. Ve chvíli, kdy levice zcela nekompromisně válcuje pravici, chci vědět, co budeme dělat dál?"

Podmínky v tomto státě drtí střední třídu

„Jsem pravicový volič řadící se ke střední vrstvě a už deset let stále chudnu," postěžoval si jeden z nich, František Kočí. "Podmínky nastavené v tomto státě drtí střední stav," domníval se a chtěl vědět od přítomných politiků, jaké mají recepty ke zlepšení této situace.

Karel Schwarzenberg vysvětlil, proč dnes levice pravici válcuje. „Určitě jsme dělali nějaké chyby, jeden koaliční partner Věci veřejné se brzy rozpadl, ODS ke konci volebního období už neměla pevné vedení," upozornil. Nicméně všude v Evropě s výjimkou Německa podle něj pociťovali ekonomickou krizi a zchudli. „Rozpočtová politika Mirka Kalouska byla přísná, ale díky tomu jsme na tom z východní Evropy nejlépe. Je pravda, že se nám nepodařilo zrušení mnoha předpisů, které zatěžují naše podniky. Pořád máme příliš mnoho úřadů a předpisů. Jejich zrušení je dlouhodobý proces," sdělil předseda topky v přítomnosti reportéra ParlamentníchListů.cz.

Je tu neskutečná byrokracie. Je snazší zařídit si dávky, než začít podnikat

Na jeho slova navázal exposlanec a jednička společné kandidátky topky se Starosty Jan Farský. „Je u nás neskutečná byrokracie. Je snazší papírově si zařídit dávky, než začít podnikat. Mělo by to být daleko jednodušší. Slibujeme to všichni roky nazpět a posun je naprosto minimální," povzdechl si. „Doba je těžká i pro aktivní lidi. Ale je tu za dlouhá léta nastavený systém, na kterém jsou lidé závislí. Protože stát přerozděluje obrovskou část HDP. Ve chvíli, kdy se začne na stát sahat ve smyslu, že už nebude tak velký, ochranářský, lidé jsou vyděšení z budoucnosti," vypozoroval.

„Já to sice chápu, ale je pro mě nepřekročitelné, že se naše pohodlná současnost platí za peníze, které se teprve vydělají někdy za dvacet let," vypočítal.  Jeho kolega, dvojka kandidátky exposlanec Václav Horáček, k tomu dodal: „Podnikatelé mi říkají: Hlavně potřebujeme, aby nám politici neškodili. Nechte nám aspoň deset let stabilní podnikatelské prostředí. Topka je také proti zřízení registračních pokladen," ozřejmil.

Máme progresivního hejtmana, který není papaláš

Rozptýlit hmatatelný pesimismus se pokusil primář liberecké nemocnice Marušiak, který zhlíží na kandidátce na exposlanecké duo z třetí pozice. „Liberecký kraj jako jediný kromě Prahy není oranžový nebo červený. Díky Starostům, kteří vyhráli krajské volby, máme mladého progresivního hejtmana, který není papaláš. A u nás v liberecké nemocnici, což je velký zaměstnavatel, máme schopného ambiciózního ředitele, který ji povede dobrým směrem. Je třeba hledat pozitivní příklady," myslel si lékař.

Nikdy nevolil pravici. Až teď poprvé

Se svým vystoupením pak přišel k mikrofonu známý liberecký filozof, vysokoškolský pedagog a spolupracovník exprezidenta Havla Jan Šolc, kterého před třiadvaceti lety těsně po listopadu 1989 zvolili do Parlamentu za Občanské forum. „V těch 23 letech jsem nikdy nevolil pravici, ani levici. Jako filozof jsem se z principu držel ve středu. Tentokrát dám hlas poprvé pravici. Levice je totiž podle předvolebních průzkumů tak silná, že může způsobit velkou újmu," mínil. A to ze dvou  důvodů. „Může nás posunout nebezpečně směrem k Moskvě. Levice bude pod příkaznictvím Miloše Zemana. Ovládne sociální demokracii, o své straně ani nemluvě. Je to chvíle mimořádného rizika," objasnil filozof.

Pravicová Bobošíková? Vždyť kandidovala na prezidentku za komunisty

Poté se začalo rozebírat, kdo je vlastně dnes u nás pravice. „ODS byla částečně pravicovou stranou. Ale převzala některé body bývalých národních socialistů - antiklerikalismus, protievropanství. Takže úplně pravicová strana to nikdy nebyla. Skupinu, jako je strana paní Bobošíkové, nepovažuji už vůbec za pravicovou. Tu si ještě pamatuji, jak kandidovala na prezidentku za komunisty," zavzpomínal Schwarzenberg.

Topka je jediná stabilní konzervativní strana

Řešilo se také, jak dosáhnout toho, aby prezident Zeman si neuzurpoval příliš mnoho moci. Podle předsedy topky bude záležet na volebním výsledku jeho strany, protože jsou jedinou stranou, která se mu může postavit. "Doufám, že budeme nejen odpovědnou, ale také silnou opozicí," uvedl.

„Jsme jediná stabilní konzervativní strana, která chce, aby stát byl pro lidi oporou, když jsou v nouzi, ale zároveň, aby je neovládal, když ho nepotřebují," podotkl Farský.

ODS nemá pevné vedení. Kuba je velvyslanec knížete hlubockého

Sociální demokraté jsou dle Schwarzenbergova názoru rozpolceni na příznivce Sobotky a haškovce. „Zdá se, že pan prezident s pomocí Haška  vítězí v ČSSD, a ta bude závislá na Hradě a jeho blahovůli," komentoval. Následně obrátil pozornost na doposud dominantní stranu na pravici.

„ODS se z velké strany stala osmiprocentní. Doufejme, že se zotaví, protože ten prostor po ní zaujmou nezodpovědné skupiny, které se nazývají politickými stranami. ODS bohužel nemá pevné vedení. Kuba, velvyslanec knížete hlubockého, ztroskotal ve středních Čechách při snaze dostat se na kandidátku a musel se vrátit do jižních Čech. Má tedy omezenou autoritu ve straně. Mirka Němcová je velmi slušná, ale při všech sympatiích ji nepovažuji za někoho, kdo je schopen změnit politickou scénu v České republice. ODS je v personální krizi," ohodnotil svého bývalého koaličního partnera předseda TOP 09.

Babišova strana je jediná nevěsta, kterou může pravice vyzvat ke svatbě

Aktivní diskutér Kočí upozornil na potenciál Babišovy strany ANO. „Může získat až 18 procent hlasů. Prosím pravicové strany, aby se vůči nim tak nevymezovaly. Je to jediná nevěsta, kterou může pravice vyzvat ke společné svatbě," vyhodnotil poeticky situaci pravicový volič. Odpověděl mu Karel Schwarzenberg. „Pan Babiš je úspěšný podnikatel, může dát hodně peněz do reklamy, poutačů, najal si mediálně známé lidi. Budiž, každý má své hobby - někdo má rád holky, jiný vdolky, další zakládá politické strany. Nemohu ale slibovat, jak se budu chovat ke straně, o jejímž obsahu nemám tušení. Máme totiž špatnou zkušenost s Věcmi veřejnými. Nevím, jak se jeho poslanci budou chovat, zvláště když je posbíral po všech koutech," odvětil.

Silné osobnosti nebudou Babiše poslouchat

S lídrem ANO v Libereckém kraji Martinem Komárkem se setkal Jan Farský. „Proti němu osobně nic nemám. Ale jsou to dva roky, co o Babišovi napsal kritický článek, že je v podstatě stejný jako ostatní kmotři, pouze nebyl ještě dopaden," podivil se Komárkovu veletoči. 

Nejsme mesiáši, kteří spasí český národ

Závěrečné slovo si vzal Karel Schwarzenberg. „Nepovažujeme se za mesiáše, jenž spasí český národ. Jsme konzervativní strana, která má své zkušenosti a lidi. Ty nabízíme. Jsme jediná strana, které se nedotkla nějaká korupční aféra," upozornil.  „Neobávám se ani komunistů, ČSSD či prezidenta Zemana. Ale toho, že si lidé řeknou: Nedá se nic dělat. Všechny strany jsou stejné, nepůjdu k volbám," řekl. „Nikdy nenajdete stranu, která je sestavená z andělů. To musíte počkat až po smrti. Největším nepřítelem demokracie je netečnost a lenost," ukončil posezení v kině Schwarzenberg. 

Kde jsou Karlovi příznivci, kam se poděli?

V době druhého kola prezidentských voleb měl Karel Schwarzenberg v Liberci hodně příznivců, někteří chodí s jeho plackou na klopě dodnes. Do kina ale nepřišli. Tento zdánlivý paradox vysvětlil velký prezidentský Schwarzenbergův přívrženec Pavel z Liberce. „Karla uznávám jako člověka a osobnost. Proto jsem ho podpořil v prezidentských volbách. Ale jeho topku nemusím. Pokud bych je volil, tak jen se skřípěním v zubech. Ale popravdě opravdu nevím, komu dát ve volbách svůj hlas."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…