Už i ve Švýcarsku mají z muslimů těžkou hlavu. Jde o desetileté holčičky

11.08.2016 6:25

Ačkoli je Švýcarsko na rozdíl od většiny svých sousedů považováno za příklad země, kde funguje integrace přistěhovalců obstojně, také zde řeší vážné problémy. V posledních měsících v zemi „sýrů a hodinek“ prudce narůstá počet vynucených sňatků nezletilých.

Už i ve Švýcarsku mají z muslimů těžkou hlavu. Jde o desetileté holčičky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů
reklama

Vynucené sňatky ve Švýcarsku již od roku 2005 pečlivě monitoruje organizace Zwangsheirat, která byla založena na podporu obětí vynucených sňatků. V letošním roce se jí doposud podařilo odhalit 119 případů, z nichž 26 se týkalo obětí mladších šestnácti let. Výjimkou však prý nebyly ani případy, kdy se jednalo o desetileté děti. Jak uvádí server The Local, aktuální čísla jsou nejvyšší za dobu, kdy Zwangsheirat tyto případy sleduje. V uplynulých deseti letech bylo přitom zjištěno jen pět vynucených sňatků u osob mladších šestnácti let.

Většina obětí pochází z Eritreje, Somálska, Iráku, Afghánistánu a Sýrie. Ředitelka Zwangsheirat Anu Sivaganesan v rozhovoru pro nedělní vydání deníku Neue Zürcher Zeitung konstatovala, že za nárůstem zjištěných případů vynucených sňatků stojí větší počet žadatelů přicházejících do Švýcarska. Dalším důvodem je podle jejího názoru také větší snaha sociálních pracovníků, lékařů či učitelů proti tomuto nešvaru bojovat. Zákon věnovaný vynuceným sňatkům byl přitom v zemi schválen před třemi lety.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Zatím však stále neexistuje funkční systém, v rámci kterého by bylo možné systematicky odhalovat všechny případy vynucených sňatků. My se o nich dozvídáme v našich poradnách přímo od postižených osob. Zrovna minulý týden nás požádala o pomoc čtrnáctiletá oběť z kantonu Schwyz. Většinu zpráv potom dostáváme ze škol či azylových center. Jakmile se o případu dozvíme, snažíme se oběť rychle dostat pryč od jejího manžela a vrátit jí zpět část jejího dětství,“ uvádí Sivaganesan.

Podle švýcarských zákonů může být pachatel této trestné činnosti odsouzen do vězení nejméně na pět let. Organizace Zwangsheirat nyní apeluje na zákonodárce, aby každé manželství uzavřené s nezletilým bylo automaticky zrušeno, pokud se pár rozhodne žít ve Švýcarsku. Jak vysvětluje server The Local, v rámci současné právní úpravy jsou povolené výjimky. „Takové výjimky jsou však velmi nebezpečné a zrušena by měla být všechna takto uzavřená manželství. Manželství uzavřené před dovršením dospělosti se rovná zneužívání,“ má jasno Sivaganesan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Foldyna s tím praštil! ČSSD má od zítra o poslance míň

14:56 Foldyna s tím praštil! ČSSD má od zítra o poslance míň

Výrazná tvář ČSSD poslanec Jaroslav Foldyna ve straně po třiceti letech končí. Informovala o tom ČT2…