Už je to tu. Nejen Markéta Šichtařová, ale i oceněný vědec varuje vaši peněženku

06.11.2018 12:32

Čeká nás další recese? Někteří odborníci to nevylučují. Robert Shiller, americký ekonom a laureát Nobelovy ceny za ekonomii, vidí situaci dnes stejně jako v roce 2006, tedy dva roky před krizí. „Další recese už měla dávno přijít, tyhle věci jsou pravidelné,“ tvrdí. Trh s nemovitostmi v USA ztrácí páru. A ani česká čísla nerostou tak, jak si optimisté mysleli. Píše o tom Markéta Šichtařová.

Už je to tu. Nejen Markéta Šichtařová, ale i oceněný vědec varuje vaši peněženku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Padělky mincí. Oprostřed padělaná dvacetikoruna odlitím

Americký ekonom Robert Shiller hovořil pro server Yahoo o americkém trhu s nemovitostmi. Uvedl, že na tomto trhu vidí oslabení, když ceny bydlení rostly o pouhých 5,8 %. Je to poprvé, co index cen bydlení spadl pod 6 % měsíčně a kopíruje tak trend snížení čísel prodaných domů/bytů. „Připomíná mi to rok 2006,“ řekl ekonom a dodal, že to bylo dva roky před krizí, která odstartovala právě na trhu s nemovitostmi. Trh s nemovitostmi podle něj ztrácí setrvačnost, kterou si samozřejmě nemohl udržet navždy.

Anketa

Reprezentuje prezident Miloš Zeman Českou republiku ve světě kvalitním způsobem?

92%
8%
hlasovalo: 14344 lidí

Jestli se ceny začnou propadat, to ekonom neřekl. Předpovídat trh s nemovitostmi je podle něj ještě těžší než trh s akciemi. Ale ceny rostly lineárně 6 let a to podle Shillera nemůže pokračovat. Prý jsou Američané v uvažování o bydlení „pohodlní“ a myslí si, že ceny půjdou od krize pouze nahoru. Ekonom pak dostal otázku, zda by se situace z roku 2008 mohla opakovat. Shiller uklidňoval, že k takovému poklesu by dojít nemělo. Ale připustil, že by mohlo dojít k další recesi. „Mimochodem, další recese už měla dávno přijít, tyhle věci jsou pravidelné. Není to konec světa, nemluvím tady o Velké depresi,“ zakončil laureát Nobelovy ceny.

Celé video ZDE

V Čechách se děje něco podobného. „Drtivá většina čísel potvrdí zpomalování tempa ekonomického růstu,“ píše Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Maloobchodní tržby nerostly tempem, které předpovídal trh. Klesly hlavně tržby za potraviny, a to o necelé procento, zbytek maloobchodního zboží zaznamenal růst. Díky mírnému počasí, které vydrželo částečně až doteď, Češi moc neobměňovali šatníky a k obměnám vozového parku podle Šichtařové již došlo. K další obměně podle ní dojde, až se rozhodne „bitva“ mezi elektromobily, diesely, benzínem či auty na vodík. „Kdo by ale měl pocit, že slabá čísla přicházejí jen z české ekonomiky, může zůstat v klidu; není to žádné české specifikum, důvěra v ekonomiku uvadá v Evropě obecně,“ uklidňuje ekonomka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…