Už jsme zase ve válce? Bez metafor? Lipavského mluvčí jde proti Úřadu vlády

04.08.2023 12:45

Říkat, že nejsme s Ruskem ve válce, je bagatelizování ruských činů, ohradil se mluvčí ministerstva zahraničních věci vůči řediteli výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů Jakubu Eberlemu, který v rozhovoru pro HlídacíPes.org, uvedl, že „nejsme ve válce, musíme se na to dívat jinou optikou“. Není to přitom tak dávno, co Úřad vlády uvedl ve svém prohlášení, že slova o tom, že Česko je ve válce, bylo pouze metaforou.

Už jsme zase ve válce? Bez metafor? Lipavského mluvčí jde proti Úřadu vlády
Foto: Screen CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Lipavský v Partii

Anketa

Věříte, že existují mimozemšťané?

67%
hlasovalo: 6149 lidí
„Je strašně důležité říct, že ve válce s Ruskem je Ukrajina, my jsme sice v určitém typu konfliktu také, ale nejsme v přímé válce. A tak bychom k tomu měli i přistupovat. Účelem přitom není banalizace ruských aktivit, ale abychom se naopak vyhnuli banalizaci toho, co se děje na Ukrajině,“ uvedl Eberle pro server HlídacíPes.org, kde také vyjádřil názor, že ruská hrozba v Česku existuje, je však přeceňovaná. 

Jeho slova na svém Twitteru silně rozporoval mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake. „Říkat, že nejsme s Ruskem ve válce, jelikož na Česko nedopadají rakety jako na Charkov, je bagatelizování ruských činů a cílů vůči Západu,“ konstatoval v reakci na Eberlova slova.

Uvádí příklady, proč je pro nás Rusko bezpečnostní hrozbou: „Vrbětice - vyhozený muniční sklad a 2 mrtví čeští občané, půl milionů ukrajinských uprchlíků v Česku, kybernetické útoky, dezinformace destabilizující společnost, goebbelsovské vyhrožování jadernými útoky proti Evropě, vyhladověná Afrika a snaha o destrukci multilaterálního řádu a Charty OSN. Ta ohrožuje existenci Česka samotného."

„Válka Ruska proti Ukrajině definitivně ukončila období míru, stability a spolupráce... Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku. Je proto zásadní hrozbou pro naši bezpečnost,“ citoval Drake následně z bezpečnostní strategie České republiky.

V kontextu se slovy šéfa české vlády se jedná o poněkud schizofrenní vyjádření. Když Úřad vlády České republiky dostával řadu dotazů ohledně toho, zda je Česká republika ve válečném stavu, přišla odpověď zmíněného úřadu, v niž stojí, že vyjádření předsedy vlády Petra Fialy ohledně toho, že ČR je ve válce, bylo pouze metaforické.

„Vyjádření předsedy vlády České republiky je třeba brát jako jedno z metaforických vyjádření, jež jsou užívána veřejnými osobnostmi při různých krizových momentech,“ naznačil ředitel odboru právního a kontrolního ve své odpovědi.

Upozornil však zároveň, že i v jiných krizových momentech, do kterých se naše republika může dostat, lze od vládních představitelů očekávat metaforická vyjádření a dodal, že to neznamená, že by se Česká republika nacházela ve válečném stavu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vláda a mainstrem je ve válce--se svými občany,národem,rodinou a myslící entitou....., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 04.08.2023 13:03:01

|  14 |  0

Další články z rubriky

Wollner se rozepsal: Nevzali mě do ÚSTR. Báli se kvůli kauze z Lidic

18:09 Wollner se rozepsal: Nevzali mě do ÚSTR. Báli se kvůli kauze z Lidic

Bývalý redaktor pořadu České televize Reportéři ČT a nynější redaktor Fórum 24 Marek Wollner dokázal…