Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

16.04.2024 8:21

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. Jenže začaly padat otázky, proč byl Ursulou von der Leyenovou vybrán zrovna on. Zvlášť, když měl mít při výběru horší výsledky než česká europoslankyně Dlabajová. Podle serveru Politico se ukazuje, že jednota Evropské komise před volbami mizí.

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Ani nenastoupil a už rezignuje. Německý europoslanec Markus Pieper se vzdal pozice reprezentanta malých a středních podniků, a to jen pár hodin před tím, než ji měl začít vykonávat. O jeho rezignaci nejdříve informoval německý Handelsblatt a kromě něho také bruselský list Politico.

Nejde o to, že by Pieper provedl v poslední době něco kontroverzního. Ale o to, z jaké je partaje a kdo ho jmenoval. Jedná se o nominaci předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, Markus Pieper je stejně jako ona německý křesťanský demokrat. A právě to je ostatním členům Evropské komise trnem v oku. Již na konci března předsedkyni EK Josep Borell, šéf evropské diplomacie a eurokomisař Thierry Breton a další kvůli jmenování psali. Podle dokumentu, který server Politico získal, jmenování Piepera vyvolalo otázky ohledně transparentnosti a nestrannosti v procesu.

Čtyři eurokomisaři, kteří si stěžovali, jsou členy jiné frakce, než je von der Leyenová. A podle Politico to před evropskými volbami začíná mezi frakcemi vřít. U Bretona to není poprvé, co na von der Leyenovou útočí.

Anketa

Vnímáte Izrael jako spojence České republiky?

23%
72%
hlasovalo: 17746 lidí
Na post reprezentanta malých a středních podniků byly ještě dvě kandidátky, které měly údajně lepší výsledky při výběrovém procesu. Jednou z nich je i poslankyně Martina Dlabajová, zvolená za ANO. Právě ona podala k Evropské komisi stížnost ohledně procedury. A skupina europoslanců od Zelených, socialistů a také z Renew se písemně otázala eurokomise, jaké výsledky měl Pieper, co ho činí lepším než ostatní dvě kandidátky a hlavně, zda byla při výběru brána v potaz příslušnost k partaji.

Více než polovina europoslanců také hlasovala pro usnesení, že by se měl proces pro výběr reprezentanta malých a středních podniků spustit znovu.

Podle Politico je tato aféra další z problémů, kterým von der Leyenová čelí, vzhledem k tomu, že chce post předsedkyně Evropské komise obhajovat (z minulých kauz je to např. Pfizergate, tedy kauza ohledně SMS zpráv s ředitelem Pfizeru – pozn. red.). A že ji kritizují eurokomisaři z ostatních frakcí je dle serveru známka toho, že se jednota Evropské komise před volbami drolí.

Pro německý Handelsblatt se německý europoslanec vyjádřil, že Thierry Breton (eurokomisař pro vintřní trh EU – pozn. red.) bojkotoval jeho nástup, takže nemůže plnit zadání své funkce. Také obvinil eurokomisaře, že jeho výtky k němu byly nevkusné a mají jen politickou motivaci.

Evropská komise každopádně vydala prohlášení, směřované zřejmě europarlamentu, že „autonomie každé evropské instituce při volbě vysokých představitelů musí být respektována“. Takže Ursula von der Leyenová nehodlá do voleb žádného reprezentanta malých a středních podniků jmenovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

proč není leynová ve vyšetřovací vazbě ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 16.04.2024 9:39:21
důvodné podezření z ovlivňování svědků v korupční kauze pfizer se přímo nabízí !!!

|  12 |  0

Další články z rubriky

Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

17:20 Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová, herečka Vica Kerekes i Táňa Pauhofová patří …