Už teď mám té osoby plné zuby. Američtí umělci Trumpa odmítají, tak jsme se zeptali jejich českých kolegů

20.01.2017 9:48

Inaugurace Donalda Trumpa na post prezidenta Spojených států amerických se blíží. Jak se na to vše těší čeští umělci? A co od Trumpa očekávají? „Kdybych byl Američanem a byl na tu slávu pozván, tak bych s radostí přišel a byl i plný očekávání,“ říká režisér Tomáš Magnusek s poukazem na to, že řada velkých hvězd showbyznysu odmítla na Trumpově inauguraci vystoupit. „Tento den by měli oslavit úplně všichni ti, kdo mají zdravý rozum,“ míní exředitel televize NOVA a bývalý europoslanec Vladimír Železný. Zato kněz Zbigniew Czendlik se na prezidentování Trumpa rozhodně netěší. „On není moje krevní skupina, ale může mne překvapit. Otázka je totiž, zda ho prezidentský úřad nezmění v podobném duchu, jako když někdo vstupuje na vedoucí post do firmy,“ poznamenal.

Už teď mám té osoby plné zuby. Američtí umělci Trumpa odmítají, tak jsme se zeptali jejich českých kolegů
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

Anketa

Volili byste Jaroslava Kuberu v prezidentské volbě?

hlasovalo: 5548 lidí

Donalda Trumpa dělí už jen hodiny od nástupu do funkce prezidenta. Amerika s napětím očekává, jak celá ceremonie inaugurace 45. prezidenta Spojených států amerických dopadne. Oslavu totiž předcházely nebývalé kontroverze. Svou účast odřekly již desítky demokratických kongresmanů a senátorů. Dokonce i řada velkých hvězd showbyznysu odmítla na Trumpově inauguraci vystoupit, například americká rocková skupina KISS, Elton John, chybět bude také Céline Dion či Andrea Bocelli. Svou chvíli slávy si ale podle všeho nejspíše užije mladičká zpěvačka známá ze soutěže America's Got Talent, která by měla zazpívat hymnu Spojených států. Převezme tak žezlo po Beyoncé.

V americké metropoli, Washingtonu, se navíc očekávají protestní demonstrace, které mohou zablokovat ceremonii. Jak to vidí čeští umělci? Protestovali by i oni, kdyby byli Američany? A co od Trumpa očekávají? Těší se na něj? Nebojí se jeho ostrých slov vůči EU, vůči Angele Merkelové, na jejíž adresu ostatně jen před pár dny v rozhovoru pro deník The Times řekl, že německá kancléřka svou politikou otevřenosti vůči nelegálním migrantům udělala katastrofální chybu?

„Já osobně, kdybych byl Američanem a byl na tu slávu pozván, tak bych s radostí přišel a byl bych plný očekávání,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz režisér a náchodský zastupitel Tomáš Magnusek. A okamžitě jej napadlo, že je momentálně situace ve Spojených státech podobná té, kdy na prezidentský post v ČR nastupoval Miloš Zeman. „Všimli jste si té podoby?“ otázal se. Režisér ale míní, že Trump nebude ve svých slovech již tak divoký, jako byl, když o post bojoval s Hillary Clintonovou.

„Neočekávám od něj žádnou revoluci, ale přál bych mu, aby mluvil Američanům z duše,“ podotkl Magnusek s poukazem na to, že Trump oprávněně kritizuje Angelu Merkelovou. „To, že má v některých věcech pravdu, z něj ovšem nedělá automaticky dobrého člověka,“ zdůraznil nakonec.

Železný: Těším se, že zboří politickou korektnost

Někdejší generální ředitel televize NOVA a bývalý europoslanec Vladimír Železný je znám tím, že Trumpovi držel při volbě palce, a Trumpovo zvolení spolu s brexitem tak podle něj patří mezi dvě světové události, které jej v minulém roce velmi potěšily.

Herec Alec Baldwin parodoval Trumpovu tiskovou konferenci

„Tento den inaugurace by měli oslavit úplně všichni ti, kdo mají zdravý rozum. Já osobně se pak na Donalda Trumpa  mimořádně těším, a to protože se svět vrací ke zdravému rozumu a k normální logické úvaze, a ne k politické korektnosti. Myslím si, že pátek 20. ledna 2017 bude obecně jeden z velkých začátků porážky politické korektnosti ve světě, a pro nás euroskeptiky je pak dvojnásob příjemné, že v Bílém domě bude opět sedět prezident, jehož názory na Evropskou unii, brexit i na problematiku imigrace jsou nám blízké,“ řekl Železný ParlamentnímListům.cz.

Od Trumpa prý očekává nejen velkou změnu politiky vůči Střednímu východu, ale i mnohem razantnější postup proti islamistům. „Pan prezident Trump nemá sebemenší problém pojmenovat věci přímo a říci, že se to týká islámu a islamistů, a to na rozdíl od prezidenta Obamy, slabocha, který vycházel vstříc islámskému radikalismu, kde jen mohl,“ zmínil dále bývalý europoslanec.

Kritiku Trumpa směrem k Merkelové bere jako součást balíčku, který Trump obecně prosazuje i ve vnitřní politice Spojených států – zejména vůči imigrantům z jihu, tedy z Mexika a Střední Ameriky. „To, že se neváhá pustit do Angely Merkelové – no proč by váhal? Merkelová není pánbůh, je to paní, která způsobila Evropě hodně bolestí hlavy, a to nejen Německu, ale i všem zemím EU. No a když se neváhal pustit do nedotknutelných osob ve Spojených státech – a na tom také vyhrál volby – tak proč by se bál říci svůj názor na politiku EU?“ podivil se Železný.

Zmínil i aktivity Trumpa v rámci sociálních sítí, což bude zřejmě podstatné pro jeho komunikaci s Američany. „Jeho práce s Twitterem je geniální, neboť on tam oslovuje lidi přímo. Takže se každý Američan může těšit na to, že bude v kontaktu se svým prezidentem; a to jakmile se něco stane, jakmile řekne něco na konto Merkelové či kohokoliv jiného, tak to bude tam. Politika přes Twitter je opravdu politika, která osloví každého voliče,“ dodal Železný.

Možná, že to až tak šílené nebude

Bývalý moderátor Zbyněk Merunka si prý již před volbou Trumpa velmi dobře všímal toho, jak mnoho deníků a televizí v USA fandilo Clintonové. „A všichni tehdy byli zděšení onou ‚šílenou volbou‘. Po pár dnech, kdy si začal skládat tým, tak se ale ukázalo, že to až tak šílená volba nebude a že to bude jako v Evropě, kde se také establishment po brexitu dal velmi rychle dohromady. Ovšem jak se píše o onom sbližování se Trumpa s Putinem a o oslabení NATO, tedy že bude kamarádit jen s Británií a na Evropu se bude dívat spatra, tak to se mi nezdá! Podle mne se nic tragického nestane,“ řekl Merunka.

A Merkelovou pro britský tisk Trump prý sepsul i proto, že si je moc dobře vědom toho, že není v její kritice sám. „Ono takové to nekontrolovatelné přemísťování statisíců lidí je fakt velký problém. Teď jsem četl o Švédsku, že ona ani neví, kolik jich tam je a odkud pocházejí. Přitom ve Švédsku se dříve vědělo o každé myši. Oni měli totiž kdysi takovou tu řízenou migraci, když sami do země lákali Turky, Italy a Řeky; a to jen proto, aby trošku oživili rasu. Tehdy to bylo řízeno, ale dnes? Brexit vznikl hlavně proto, že se báli, že nebudou mít kontrolu nad migrací,“ zmínil Merunka s tím, že se negaci Trumpa na konto Merkelové nediví.

Co se týče Trumpa samotného, tak si prý počká na to, jak bude vládnout.

Přestože zbohatnul, tak není bohatý

Římskokatolický kněz polské národnosti Zbigniew Czendlik je jiného názoru.

„Já se na Trumpa netěším, neboť jak jsem zaznamenal, tak jeho rétorika je něco, co je mně osobně na hony vzdálené. Já bych s takovým člověkem těžko mohl spolupracovat v jedné kanceláři, nemohl bych s ním dělat ani v jeho firmě. On není moje krevní skupina, ale může mne překvapit. Otázka je totiž, zda ho prezidentský úřad nezmění v podobném duchu, jako když někdo vstupuje na vedoucí post do firmy,“ poznamenal Czendlik.

Pro něj osobně je prvním velkým zklamáním hlavně to, jak si Trump počíná v hodnocení Merkelové.

„Ani on přece nemá kořeny v severní Americe. Ti, kterým by ta Amerika měla patřit, tak ti jsou zavřeni do nějakých rezervací. To je totéž jako v Austrálii. On přitom pochází z rodiny ať už ekonomických, nebo politických uprchlíků,“ zmínil dále.

Velký problém podle něj může nastat, až začne Trump hnípat do struktur NATO. „Teď v Polsku zrovna přistálo tři a půl tisíce amerických vojáků NATO, aby posílili východ, a Poláci je přijali s nadšením. Je ale otázkou, co s NATO teď po nástupu Trumpa bude, když státy Evropy haní za to, že nepřispívají tak, jak by měly. Není ale úplně fér, když jsme partneři, vytahovat silná slova takového kalibru, jaká Trump nedávno pronášel, přestože pravdu v tomto zčásti má. Evropa není přece chudá, aby do NATO její státy nemohly přispívat víc, když na to mají!"

Podle Czendlika by mohl být Trump dokonce zajímavým případem pro psychology, neboť přestože má miliardy, tak není  bohatý. „Tím chci říct, že trpí komplexem. On přestože zbohatnul, tak není bohatý. Měl by totiž být bohatý jinak. Mám na mysli sociální bohatství, kulturní bohatství, podle mne postrádá i velkorysost. On sám tento pocit méněcennosti v sobě nosí, přestože je jedním z nejbohatších lidí na tomto světě. Toto je jeho handicap,“ dodal na konto 45. prezidenta Spojených států amerických.

Těším se, jsem spokojený...

Vyjádřili se, byť velmi krátce, i hudebník Ivan Mládek a herec a dabér Michal Pavlata.

„Já se na Trumpa těším, jsem teď velmi spokojený,“ řekl Mládek. „Mně je úplně jedno, že bude mít Trump nějakou inauguraci, neboť už dávno prezidentuje. Amerického prezidenta si ale obvykle volíme sami. Ono to zatím vypadá, že se budou mít s Putinem rádi, ale možná, že nás všechny překvapí, neboť to bude novodobý Reagan,“ poznamenal Pavlata.

„Já se teď těším na tenis. Takhle dalece nepřemýšlím,“ odvětil herec Pavel Zedníček na dotaz, zda se na Trumpa a jeho úřad těší. „To je něco špatného?“ otázal se vzápětí, když zaslechl otázku na to, zda se jej alespoň trochu dotýká jméno Donalda Trumpa. „Uvidí se, jakým prezidentem bude,“ dodal.

Ani herec a moderátor Josef Dvořák se moc nerozhovořil. „Já mu přeji, ať se mu to povede. To je všechno,“ uvedl na vrub Trumpa herec a kupodivu i on spěchal na tenis v době, kdy mu ParlamentníListy.cz zatelefenovaly.

Zpěvačka Helena Vondráčková sice na slovo skoupá nebyla, ale ParlamentnímListům.cz do telefonu řekla, že zrovna stojí mezi kopci na horách.

„Já doufám, že se konečně ty dva světy, tedy Amerika a Rusko, dají dohromady a budou hovořit nějakou stejnou řečí a nebudou proti sobě bojovat. Pak by mohl svět zase dýchat a žít v klidu,“ zmínila na konto budoucích časů. A co se týče Trumpových slov směrem k politice Merkelové?

„Toto jsem zrovna nesledovala, nevím přesně, co řekl, ale již dříve jsem uvedla, že politika Merkelové ve vztahu k imigračním záležitostem není dobrá a že způsobila určité problémy. Pokud Trump mluví v tom smyslu, že to nebylo od ní správné a prozíravé, pak bych s ním v tomto souhlasila,“ pronesla zpěvačka.

Merkelová je nemocný člověk

Hudebník Pepa Nos si myslí, že se svět s Trumpem změní, ba dokonce, že se změní i Česko.

„Merkelová je nemocný člověk, do politiky ji neměli vůbec pustit, takže já se reakcím Trumpa nijak nedivím. Jeho aktivity v rámci NATO ale budu vítat. S Trumpem podle mne nepřijdou změny jenom ve vojenství, obrat jistě nastane i v jiných sférách. Trend destrukce a sebedestrukce Evropy i USA je tady totiž dlouho, tak už od devadesátých let. Navíc americká armáda napáchala ve světě v posledních desetiletích obrovské škody, takže to se bude muset také dávat do pořádku,“ řekl.

Z Trumpa coby amerického prezidenta mají obavy herečka Daniela Kolářová a český kameraman, signatář Charty 77, manžel Vlasty Chramostové Stanislav Milota.

„Mně se ty jeho výroky vůbec nelíbí, ale je to věcí Ameriky a Američanů. Ovšem samotné Trumpovy osoby má už člověk plné zuby nyní, neboť se dnes a denně vše kolem něj v médiích stále dokola propírá,“ řekla Kolářová.

Herečka Meryl Streepová se při slovech o Trumpovi rozplakala

Zdůraznila podle ní hlavní rys Trumpovy osobnosti, a to jeho nevyzpytatelnost. „Já od něj nečekám vůbec nic. S ním může dokonce nastat velmi nebezpečná situace kolem Ruska, takže to je velmi vážná věc pro celý svět. On i Putin podle mne chtějí mít Evropu co nejslabší a také to je důvod, proč Trump k brexitu řekl ta poměrně pozitivní slova. A to, že se navezl do Angely Merkelové? Proč jí radí, když tady nežije? Proč neguje tu její politiku, když ten problém v Německu skutečně mají? Oproti nám Čechům. S tím vším si musí poradit Evropa sama, ovšem Trump na dálku o tom těžko může hovořit. Tady od nás mu také nikdo neposílá žádné vzkazy k tomu, co má dělat. Já na něm nic pozitivního nevidím, skoro se ho až bojím,“ dodala.

Podobně smýšlí i Milota. „V našem věku máme úplně jiné starosti. Navíc prezidenti přicházejí a odcházejí, takže pro nás s manželkou onen pátek žádný významný den nebude,“ uvedl Milota.

Trumpovy poznámky na vrub Merkelové a zastaralého NATO či chvála brexitu z jeho strany ještě nic důležitého neznamenají. „U něj bude těžké počítat s něčím dobrým do budoucna, když už teď jsou u něj vidět přešlapy v tomto směru tak velké, že je to věc loterie. Co se týče NATO, tak je ale dobré, že tak trochu Evropu nakopl, jelikož tam se mají vskutku všichni podílet dílem, který je povinný,“ dodal.

Nejsem přesvědčen, že dnes vládnou světu prezidenti

Hudebník Martin Maxa ovšem nezoufá.

„Já si myslím, že se s Trumpem nic nezmění a že je jedno, kdo v tomto postu zrovna je. Obama nebo Trump? Je to stejné. Kdo čeká od předvolebních slibů také jejich plnění, tak je tak trochu blázen! Nejsem přesvědčen o tom, že dnes vládnou světu prezidenti. Jsou to banky a zejména ve Spojených státech. Nemyslím si, že by zrovna angažmá Trumpa vedlo k nějaké výrazné změně směru politiky USA, ta vede přes zákulisní jednání, kde mají hlavní slovo banky i zbrojní průmysl. Vždyť i u Obamy se počítalo s obrovskými změnami, které se ale nakonec nestaly,“ zamyslel se Maxa nad otázkou, co lze od Donalda Trumpa  očekávat.

Výpady politiků mezi USA a Evropou ve vztahu k imigrační politice jsou podle něj jen kosmetické. „Když se rozkradou evropské dotace, tak my nemáme ani z čeho NATO platit,“ dodal pak Maxa ke kritice Trumpa vůči tomu, že členské země neplatí svůj spravedlivý podíl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…