Už to leze: Sejfy plné milionů prý patřily muži mocného ODSáka

18. 6. 2013 8:27

Hlavní právníci podnikatele Ivo Rittiga ze společnosti MSB Legal se díky čtvrteční velké policejní razii znovu vrací pod drobnohled médií. Ve svých kancelářích hostí firmu, kterou Rittig ovládá společně s Václavem Rybou. Na něj upozorňuje server iHNed.cz.

Už to leze: Sejfy plné milionů prý patřily muži mocného ODSáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: V souvislosti s kauzou Nagyová proběhl v Praze policejní zásah ve vile Ivo Rittiga

Podnikatel Václav Ryba je téměř neznámá figura. Začalo se o něm mluvit mnohem víc po rozsáhlé akci, která ve svém důsledku smetla premiéra Petra Nečase (ODS).

Ryba odváděl špinavou práci místo Rittiga

Podle serveru iHNed.cz má Ryba spolu s Rittigem podíl v podezřelé firmě. Zároveň měl za Rittiga vykonávat špinavou práci, aby nebyl Rittig tolik vidět. Podle soudního spisu měl Ryba domlouvat setkání, předávání peněz nebo si pronajímal bezpečnostní schránky.

Policisté proto při razii prohledávali sejfy, které byly napsané právě na Rybu. V nich poté čekalo velké překvapení: úlovek v podobě více než sto milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a klíčové dokumenty jako smlouvy a listiny ke státním zakázkám. Na nich mají být postavena další obvinění, jež by mohla postihnout i Rittiga a Romana Janouška.

Akciová společnost Taminvest vypadá jako nastrčená prázdná schránka

Rittig je napojený na ODS a je jedním z hlavních podezřelých v celé vládní kauze, jež se zatím oficiálně stáčí spíše k příběhům údajně uplacených exposlanců ODS a Nečasovy vlivné tajemnice Janě Nagyové.

Václav Ryba se s Rittigem zná poměrně dlouho. Figuruje ve většině firem přímo či nepřímo napojených na Rittiga. Některé přitom vypadají jako nastrčené prázdné schránky, například akciovka Taminvest CZ. V představenstvu je Rittig i Ryba, firma ale nemá vlastní kanceláře ani například webové stránky. Sídlo má navíc v kancelářském komplexu v Nových Butovicích, kde sídlí Rittigovi dvorní advokáti z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a partneři).

Rittigovi právníci odmítají podíl na vyvádění peněz ze státních firem

Na někdejší Šachtu a partnery minulý rok upozornil Nadační fond proti korupci, který je spojil s tunelováním miliardových zakázek v pražském dopravním podniku. Spojeni jsou také se společností Amun.Re, dodavatelem obřích fotovoltaických projektů v Ralsku a Mimoni pro společnost ČEZ.

MSB Legal soustavně odmítá, že by měla podíl na vyvádění peněz ze státních podniků. Teď ani nechce vysvětlovat, jak se Rybova a Rittigova firma Taminvest CZ ocitla v jejich prostorách. Firma funguje v poměrně velkém utajení, nevystavila třeba ani logo na rozcestníkovém panelu ve foyeru vysokopodlažní budovy v Nových Butovicích. 

Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková na dotazy novinářů nereagují. Rozhovory odmítá i Václav Ryba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na*raný Okamura vyslovil skandální nařčení. Pak ho ČT ustřihla a pustila Kalouska

11:22 Na*raný Okamura vyslovil skandální nařčení. Pak ho ČT ustřihla a pustila Kalouska

Na ČT běžel tiskový brífink SPD vzhledem k dnešnímu hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Ještě před…