Už žádná živelná migrace? EU pokročila v dohodě s Tureckem, ale proti jedné věci ostře vystoupil Orbán

08.03.2016 7:22

Dny nijak neřízené migrace jsou u konce. Byla totiž uzavřena takzvaná balkánská migrační trasa. Novinářům to po pondělním summitu EU s Tureckem řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Už žádná živelná migrace? EU pokročila v dohodě s Tureckem, ale proti jedné věci ostře vystoupil Orbán
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

Anketa

Chcete, aby se Miloš Zeman v roce 2018 znovu ucházel o prezidentský úřad?

93%
7%
hlasovalo: 15896 lidí

Podle Tuska došlo také k dohodě s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglu, který souhlasil s tím, že Turecko bude brát zpět migranty, kteří nemají nárok na azyl. Nová dohoda s Tureckem by měla být hotova do březnového summitu Unie. 

O shodě s Tureckem následně pohovořila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní se lídři unijních zemí shodli na obrysech tureckých návrhů. Jednání trvalo dlouhých dvanáct hodin, nyní se lídři vlád vrátí k jednání ve čtvrtek 17. března, kdy začíná onen březnový summit EU. Merkelová zároveň uvedla, že cílem akčního plánu EU s Tureckem je nahrazení nelegálních cest migrantů do Evropy legálním způsobem. Turecko je podle ní rovněž připraveno převzít zpět všechny, kteří se do Řecka dostanou nelegální cestou. 

Syřané, kteří budou chtít do Evropy legálně, si potom podle Merkelové budou moci vybrat přesídlovací evropský program, na němž by se evropské unijní země měly podílet dobrovolně.

Původní text ZDE.

Anketa

Kdo nejlépe podle Vás "bojuje" proti Islámu?

0%
25%
hlasovalo: 14114 lidí
Slova Merkelové de facto potvrdil i český premiér Bohuslav Sobotka. „Přivítali jsme turecký návrh, protože skutečně představuje zajímavé řešení,“ uvedl s tím, že společně se slovenským kolegou Robertem Ficem odmítali, aby dohoda s Tureckem stanovovala nové závazky přerozdělování a přesídlování uprchlíků.

Zároveň se jim příliš nelíbí jiný turecký návrh, že země bude přebírat migranty z řeckých ostrovů, pokud EU za každého takto vráceného Syřana přesídlí do Unie z přímo z Turecka jednoho Syřana s právem na azyl. Ostře proti tomuto návrhu vystoupil i maďarský premiér Viktor Orbán. Stejně tak se mnohým lídrům osmadvacítky nelíbí způsob, jakým Turecko své návrhy prezentovalo. 

Turecko ve svých návrzích žádá také tři miliardy eur na pomoc syrským uprchlíkům na tureckém území či rychlejší zjednodušení vízové povinnosti pro Turky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

20:07 Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

HORKÉ TÉMA Moderátor TV ParlamentníListy.cz Radim Panenka v pořadu Horké téma přivítal někdejšího mi…