Už žádné přifukování peněženek. Kalousek píše, k čemu jsou reformy

06.03.2012 7:56

Reformy této vlády prospějí všem občanům. Mimo jiné i tím, jak jsou koncipovány - aby jejich pozitivní výsledky přesáhly rámec jednoho volebního období. Čtenáře o tom přesvědčuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Právě prosazováním nezbytných strukturálních reforem se vláda liší od levicové opozice a odborů, kteří navrhují především další zvýšení již dnes obřích vedlejších nákladů práce. Ministr však také varuje, že reformy a škrty ještě neskončily. Čelíme totiž výzvám, o nichž ještě před pěti lety nikdo ani netušil, že přijdou.

Už žádné přifukování peněženek. Kalousek píše, k čemu jsou reformy
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v dnešním komentáři jednoznačně obhajuje vládní politiku a zdůrazňuje, že bez dalších úspor se česká ekonomika neobejde. Zátěž, kterou s sebou úspory přináší, prý ministr rovnoměrně rozložil mezi všechny skupiny obyvatel. Jednoznačně tedy neplatí to, co tvrdí opozice, že škrty týrají nejchudší občany. Naopak je smutné, že levicová opozice a odbory nenabízí alternativní řešení, ale pouze cestu dalšího zadlužování. Kalouskův komentář přináší dnešní MF Dnes.

„Úsporná opatření jsem koncipoval tak, aby se jejich dopad rozprostřel na celou populaci. Nelze vynechat žádnou skupinu, ani OSVČ, ani vysokopříjmové poplatníky. Zároveň nehodlám podlomit konkurenceschopnost našich zaměstnavatelů, zvláště vývozců. Požadavky na zvýšení již nejvyšších vedlejších nákladů práce v Evropě či větší zdanění podniků jednoznačně odmítám. Takové kroky vždy dopadají na zaměstnance nebo spotřebitele,“ zdůrazňuje Kalousek.

Stát má jen daně

Argument, že vládní úspory budou brzdit ekonomiku, opomíjí podle ministra několik zásadních faktorů. Předně, i po jejich prosazení budeme stále dosahovat nemalého strukturálního deficitu na úrovni 1–2 procent HDP, což ekonomice neuškodí. Kalousek k tomu ovšem dodává, že dnešní doba s sebou přináší problémy, o nichž před pěti lety ještě nikdo ani netušil, že přijdou. Je proto třeba opustit zajeté koleje a sáhnout i k netradičním receptům řešení problémů dříve, než nám léčebnou kůru naordinuje Mezinárodní měnový fond.

„Stát nemá jiné prostředky než daně svých občanů. Doba se zásadně změnila, čelíme výzvám, které si ještě před pěti lety nikdo neuměl představit. Proto také musíme relativizovat některé ideologické „mantry“ a především přestat přifukovat životní úroveň na dluh, ať již v oblasti sociálních výdajů, nebo v oblasti daňových úlev. Musíme dokázat, že z odvykací kúry neustoupíme. Pokud budeme ozdravný proces oddalovat, jednou přijde mnohem drastičtější a patrně nám jej bude diktovat Mezinárodní měnový fond, uzavírá Kalousek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…