V Afghánistánu byl zraněn další český voják

13.07.2014 13:47

V Afghánistánu byl dnes v noci zraněn při útoku na hlídku další český voják. Utrpěl středně těžká zranění. Hlídku zasáhla střelba z ručních a protitankových zbraní. Voják byl převezen do americké vojenské nemocnice, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. V úterý v Afghánistánu zemřeli čtyři čeští vojáci, pátý byl zraněn těžce.

V Afghánistánu byl zraněn další český voják
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci

Hlídka byla podle Růžičkové napadena o půlnoci afghánského času z ručních zbraní a RPG, tedy ručních protitankových zbraní. Útok se odehrál nedaleko základny Bagrám, kterou česká jednotka hlídá.

Zraněn byl šestatřicetiletý desátník J.M., který obsluhuje střeleckou věž vozidla. „Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám, kde se podrobil operaci. Jeho stav je stabilizovaný," dodala Růžičková. Rodina vojáka již byla informována.

Zraněný voják je mimo ohrožení života

Až to jeho zdravotní stav dovolí, bude převezen do Česka, řekla ČTK Růžičková. Nyní je po operaci. „Jeho stav je stabilizovaný a podle slov lékařů na místě je mimo ohrožení života," dodala Růžičková.

Voják, který byl zraněn při sebevražedném útoku v úterý, je podle Růžičkové nadále ve velmi vážném stavu. Je po několika operacích. I dnes byli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka na konvoj sil Severoatlantické aliance zraněni tři alianční vojáci v jiné provincii.

Češi v Afghánistánu možná omezí pěší hlídky

Po úterním útoku čeští vojáci obnovili hlídkování v pátek. Vedení armády uvedlo, že kvůli bezpečnosti mohou být dočasně omezeny pěší hlídky. Případná opatření ale nechce armáda kvůli bezpečnosti vojáků komentovat.

S útokem se česká hlídka setkala i v polovině června, kdy ji povstalci také napadli protitankovými střelami. Lehce zraněn byl desátník J. K., který i přes poranění pokračoval v boji. Následně byl americkým velením oceněn za hrdinství.

Prezident svůj postoj ani po dnešním útoku nezměnil

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech novinářům řekl, že jeho vzkaz české veřejnosti v souvislosti s nejnovějším útokem v Afghánistánu je stejný jako v případě předchozího neštěstí. „Ten vzkaz je stále stejný. Uvědomte si, že v Afghánistánu - a nejenom tam - se bojuje za bezpečnost českých občanů, například za to, aby nám nikdo nevyhodil do povětří ať už Wilsonovo nádraží nebo Nuselský most nebo Václavské náměstí nebo cokoli jiného," prohlásil Zeman po setkání v lánském parku, na němž otevřel obnovený zámecký potok.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v České televizi informaci o zranění označil za smutnou zprávu a ocenil odvahu českých vojáků. Připomněl, že ztráty mají v Afghánistánu i další spojenci včetně Slovenska.

Česká armáda má současnou misi v Afghánistánu schválenou do konce letošního roku, v zemi může být až 300 českých vojáků. Ministerstvo obrany již připravuje návrh misí na další dva roky, měly by být ve zhruba stejném rozsahu jako dosud. To dnes potvrdil i Sobotka. Zapojení Česka podle něj bude ještě konzultováno se spojenci, mělo by se ale týkat pouze strážní služby a výcviku afghánských jednotek.

Českou účast v Afghánistánu podporuje premiér i šéf opoziční ODS

Českou účast v Afghánistánu označil za solidaritu se spojenci. „Ve 38. roce jsme si stěžovali, že nám spojenci nepřišli na pomoc. Teď určitým způsobem investujeme do toho, že spojenecké závazky budou v budoucnu platit, kdykoli by to potřebovala Česká republika," dodal. Pokračování mise podpořil i předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Je v zájmu České republiky, abychom se na misi podíleli," řekl v České televizi.

Současnou strážní jednotku hlídající leteckou základnu Bagrám tvoří 150 vojáků z 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších útvarů české armády. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Na místě jsou od dubna. Od října by je měli vystřídat kolegové ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Do Afghánistánu se nyní chystají vojáci, kteří nahradí čtyři padlé a těžce zraněného vojáka. „Odletí v nejbližších dnech po splnění nezbytných administrativních úkonů. Přesný termín z bezpečnostních důvodů nesdělujeme," uvedla dnes pro ČTK Růžičková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…