V Akademii věd ČR budou vědci diskutovat nejen o srpnu 1968

19.10.2018 6:49

O tom, co znamenala přítomnost sovětské armády po srpnu 1968 pro českou společnost, budou dnes odborníci diskutovat v budově Akademie věd ČR (AV ČR). Vědci se zaměří i na odsun sovětské armády v letech 1990 a 1991 či zkušenosti české společnosti s Rudou armádou v roce 1945.

V Akademii věd ČR budou vědci diskutovat nejen o srpnu 1968
Foto: repro Oldřich Szaban
Popisek: Fotografie ze srpna 1968 v Liberci na vystaveném panelu na náměstí Edvarda Beneše

Konferenci, jež se koná při příležitosti 50. výročí podpisu smlouvy o pobytu sovětských vojsk v Československu, pořádá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR.

Pobytu Rudé armády v českých zemích v roce 1945 se budou věnovat například Stanislav Kokoška nebo Vít Smetana, oběti sovětské okupace po roce 1968 zmíní ve svém příspěvku Ivo Pejčoch a Prokop Tomek. Pobyt sovětské armády v Olomouci v letech 1968 až 1991 popíše Aleš Zapletal.

Konference se uskuteční v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Začne v 9:00 projevem ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Miroslava Vaňka a zakončena bude v 16:00 závěrečnou diskusí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

12:01 „Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

„Jste fašista!“ spustil účastník akce Fridays for Future, s plackou Milion chvilek pro demokracii, n…