V Bavorsku přišli s jednou vyhláškou, ze které trefí šlak muslimy i fanoušky multikulti

25. 5. 2018 16:46

V posledních letech se v souvislosti se symboly křesťanství v západoevropských zemích hovořilo spíše o jejich potlačování. A to především s ohledem na to, aby se necítili uraženi muslimští migranti. V Bavorsku však jdou nyní opačnou cestou.

V Bavorsku přišli s jednou vyhláškou, ze které trefí šlak muslimy i fanoušky multikulti
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Terezínská tryzna 2015.
reklama

Jak píše deník Augsburger Allgemeine, příští týden v Bavorsku vstoupí v platnost „kontroverzní“ vyhláška zdejšího premiéra Markuse Södera z CSU, podle které by měly ve všech státních institucích na zdech viset kříže. Mnozí tomuto, na německé poměry velmi svéráznému rozhodnutí, tleskají, ale ozývají se i kritické hlasy. Státní úředníci poukazují na to, že jsou zaměstnanci spolkové země Bavorsko a nikoli nějaké křesťanské instituce.

Podle zjištění Augsburger Allgemeine se k tomuto tématu nechce spousta úředníků vyjadřovat, protože se obávají, že případné projevení negativního názoru k vyhlášce by mohlo mít neblahé důsledky pro jejich budoucí kariéru. Jiní zase tvrdí, že o vyhlášce nic nevědí. V platnost by přitom měla vystoupit již 1. června a na její implementaci tak zbývá jen několik málo dní. „Ačkoli se toto datum blíží, stále chybí detailní pokyny,“ hlásí deník.

Podle obecního jednacího řádu by u vchodu každé kancelářské budovy, která reprezentuje historický, administrativní a kulturní charakter Bavorska, měl být nainstalován viditelným způsobem kříž. „Kříž již například visí v budově vlády Švábska v Augsburgu, kam byl umístěn před asi čtrnácti dny. Thomas Rieger z policejní centrály pro Švábsko nám řekl, že bylo objednáno dvacet křížů, které měří asi 30 cm, jsou vyrobeny ze dřeva a vypadají velmi podobně.“

Mnozí představitelé bavorských státních institucí si však stěžují na to, že nemají přesně instrukce. „Není úplně jasné, v jaké části budovy by měl být kříž vyvěšen,“ říká mluvčí textilního a průmyslového muzea v Augsburgu Robert Allmann, který ale zároveň odmítá, že by muzeum nechtělo požadavky vyhlášky naplnit. „Jsme součástí Bavorska a proti rozhodnutí vlády nic nemáme. Pokud platí i pro nás, tak ho přijmeme.“

Například v Norimberku, mimo jiné rodišti premiéra Söderse, to paradoxně vidí jinak. „Vím, že vyhláška se týká i našeho muzea moderního umění, ale my uposlechnout nehodláme. Dávat kříž ale zrovna do muzea našeho typu nedává žádný smysl,“ říká ředitelka instituce Eva Krausová. Výrobci křížů zatím žádné větší objednávky neobdrželi. To by se mohlo změnit, pokud bude pověšení křížů kontrolováno. Žádné masové kontroly se však podle vlády nechystají.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …