V Brně vyvěsili rudé trenky, aby podpořili Ztohoven a demokratický dialog. Hejtman Hašek dal průchod znechucení

28. 6. 2016 9:57

Záhada zmizelé prezidentské standarty, která byla od loňského září, kdy ji na Pražském hradě umělecká skupina Ztohoven vyměnila za obří rudé trenýrky, pohřešovaná, byla včera rozlousknuta. Umělci se přiznali, že ji rozstříhali. Mnohé, včetně prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, akce pohoršila, našli se však tací, kteří skupině vyjádřili podporu. I toto gesto ale vzbuzuje kontroverze.

V Brně vyvěsili rudé trenky, aby podpořili Ztohoven a demokratický dialog. Hejtman Hašek dal průchod znechucení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Karta pro příštího prezidenta. Účastníci měli možnost napsat jména možných kandidátů na příštího prezidenta. Místo červené karty se ujal symbol červených trenýrek

Umělci původně tvrdili, že jim standarta ulétla neznámo kam. Včera však na svých webových stránkách oznámili, že ji rozstříhali na více než 1000 kousků, jež budou následně rozeslány stejnému počtu lidí. Každý díl státního symbolu nese poměrnou hodnotu ceny, kterou za její zmizení vyčíslili vyšetřovatelé – 35 tisíc korun.

Mnohé akce Ztohoven pobouřila. Rázně reagoval prostřednictvím Twitteru i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Počin zlodějů ze Sto hoven, kteří zničili standartu českých prezidentů, lze označit jen jedním slovem: prasárna,“ nebral si Ovčáček servítky. Později ještě doplnil, že se „skupina Sto hoven definitivně postavila na roveň nacistům, kteří první zneuctili standartu prezidenta republiky“.

Červené trenýrky nad Brnem

Zcela opačný postoj dali najevo divadelníci z brněnského divadla Husa na provázku. Skupině Ztohoven v pondělí vpodvečer vyjádřili solidaritu vyvěšením červených trenýrek na brněnském hradě Špilberku. „Česká společnost je znovu v důležité době, buď začneme různé věci zakazovat, řešit silou, anebo – což je naše představa – je budeme řešit v demokratickém dialogu,“ řekl v pondělí novinářům umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

Dle ČTK měli divadelníci akci s trenýrkami na Špilberku povolenou od Muzea města Brna, které hrad spravuje. Brněnský prapor při tom ponechali na stožáru. Ani to však hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD) neupokojilo. „Takto vypadá Brno pod vedením primátora Vokřála a jeho kulturního náměstka Hollana – na Špilberk jako kulturní památku a místo, kde byli vězněni či dokonce umírali vlastenci v 19. i první polovině 20. století, se věší trenýrky. A tato partička má chuť urvat po Brnu i Jihomoravský kraj. To stačilo pánové, už dost!“ vymezil se Hašek proti brněnským představitelům hnutí ANO i Žít Brno.

Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, nikoliv výtržnictví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

21:59 A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální d…