V Bruselu začalo jednání EU, OSN a Africké unie o Sahelu

23. 2. 2018 10:14

Představitelé zemí Evropské unie spolu ze zástupci Africké unie a OSN dnes v Bruselu jednají o větší mezinárodní podpoře Sahelu, tedy zemím na jižním okraji Sahary. Tento region unijní činitelé považují za klíčový pro stabilitu regionu i pro předcházení migračních krizí. Zprávu přinesla ČTK.

V Bruselu začalo jednání EU, OSN a Africké unie o Sahelu
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu
reklama

Českou republiku na konferenci zastupuje premiér Andrej Babiš, který novinářům řekl, že v letošním roce poskytne Česko do příslušného svěřeneckého fondu čtyři miliony eur (100 milionů korun).

Babiš řekl, že Česko se na pomoci regionu finančně podílí, aby přispělo k boji proti pašerákům. Česká vláda tento týden odsouhlasila, že přispěje milionem eur (přes 25 milionů Kč). „Postupně tento rok přidáme ještě tři, takže celkově čtyři miliony eur,“ řekl dnes Babiš.

Země na jih od Sahary jsou pro EU významné hlavně kvůli evropské snaze co nejvíce omezit migrační tok z Afriky. Spolupracovat s Burkinou Faso, Čadem, Mali, Mauretánií a Nigerem, na které se pomoc pro Sahel soustředí, tak Evropská unie plánuje nejen v rozvojové oblasti, ale také v otázkách týkajících se bezpečnosti. V regionu už nyní působí tři unijní bezpečnostní mise, jedna v Nigeru a dvě v Mali.

Na podporu regionu chce Evropská unie podle diplomatů získat celkově 500 milionů eur (cca 12,5 miliardy Kč), státy EU dosud přislíbily asi 350 milionů, včetně českého příspěvku. Svěřenecký fond Evropské unie pro Afriku byl ustanoven v roce 2015 při summitu na Maltě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtič Kubek: Suchoň z Novy stažen z obrazovky. A šéflékař teď bouchl do stolu

12:00 Drtič Kubek: Suchoň z Novy stažen z obrazovky. A šéflékař teď bouchl do stolu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek od nového ministra zdravotnictví Jana Blatného, který se…