V Bukurešti dnes proběhne schůzka prezidentů východního křídla NATO. Česko zastoupí šéf sněmovny

03.11.2015 6:07

V rumunské metropoli se dnes uskuteční schůzka vedoucích představitelů devíti států východního křídla NATO. Za Česko se summitu zúčastní předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ostatní země - Bulharsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko - mají v Bukurešti reprezentovat prezidenti.

V Bukurešti dnes proběhne schůzka prezidentů východního křídla NATO. Česko zastoupí šéf sněmovny
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO
reklama

Zejména podle přání polské strany by se toto vrcholné setkání, jemuž bude přítomen i náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow, mělo dotknout zvýšení vojenské přítomnosti aliance ve východní části bloku s cílem odradit Rusko od případné agrese. Na závěr jednání se počítá s vydáním společného prohlášení.

Polský prezident Andrzej Duda, který nastoupil do úřadu začátkem srpna po vítězství v květnových volbách, opakovaně vyzývá k trvalé přítomnosti výzbroje a vojáků aliance v Polsku. Zdůrazňuje přitom, že nechce, aby jeho země byla brána jako "nárazníková zóna".

Aliance se už na loňském zářijovém summitu ve Walesu v reakci na postup Ruska v ukrajinské krizi rozhodla posílit svou přítomnost na východě Evropy a zřídit nové síly velmi rychlé reakce. Vše by mělo být dokončeno do příštího summitu NATO ve Varšavě v létě 2016.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…