V ČSSD teče krev. Houska je už šestý, připomíná komentátor

19.11.2013 22:39 | Zprávy

Roman Houska (ČSSD) není prvním politikem, který je spojován s ČSSD a který byl zavražděn. Miroslav Korecký v textu pro server Týden.cz připomíná, že v historii strany najdeme hned pět podobných případů. Houska je šestý. Hovoří proto o sociální demokracii jako o straně, kde občas teče krev.

V ČSSD teče krev. Houska je už šestý, připomíná komentátor
Foto: Jaroslav Bukowski
Popisek: Zavražděný člen ústeckého Krajského výkonného výboru ČSSD Roman Houska

První podobný případ se objevuje již ve druhé polovině devadesátých let minulého století, kdy podnikatel Oldřich Němec renovuje populární autobus Zemák. V kontaktu je např. s Miroslavem Šloufem. Původně je mu slíbeno místo na kandidátní listině ČSSD, ale to nedostává. V roce 1999 je nalezen s kulkou v hlavě u Nuselského mostu. Policie pracovala s hypotézou vraždy i sebevraždy. Nakonec se přiklonila k sebevraždě.

Krev spojovaná s politikou

Těsně smrti unikl Ivan Lhotský, který v roce 1999 kryl jiné sponzory ČSSD. Strana nikdy neprozradila, kdo stál za mužem, který měl ČSSD půjčit miliony korun. Třetím v řadě je podnikatel František Mrázek. Ten byl zabit v roce 2006, ale policie ho podezřívala, že si několik vražd sám objednal. Mrázek docházel na Úřad vlády opět za Miroslavem Šloufem, ale později měl prý blízko i k premiérovi Stanislavu Grossovi.

Václav Kočka, který byl zastřelen po křtu knihy expremiéra Jiřího Paroubka, byl čtvrtým podnikatelem v řadě, jenž je spojován s ČSSD. Kočku zastřelil v roce 2008 Bohumír Ďuričko a soud ho za to poslal na dvanáct a půl roku do vězení. Houskově kauze pak předcházel ještě případ zbrojaře Pavla Musely, který se pádem z posedu zranil tak výrazně, že ztratil paměť. Je spojován např. s privatizací Mostecké uhelné společnosti. Podle odhadu znalce tak velké poranění těla, ztrátu paměti nevyjímaje, nemohl utrpět pádem z posedu. Šestým v řadě je Roman Houska, který byl přímo členem ČSSD.

Houskův případ ukazuje, že jistá spojnice mezi ČSSD a střelbou do podnikatelů nekončí ani po odchodu Miloše Zemana nebo Jiřího Paroubka z pozice předsedy strany. "To je varovné zjištění ve chvíli, kdy se tato strana chystá po sedmi letech vkročit do Strakovy akademie hlavním vchodem a přenést tam tyto móresy. Tedy pozor - ne, že by ve Strakovce doteď seděli nějací andělé! Třeba na ODS se snad odjakživa lepili všelijací šíbři, kmotři a korupčníci, ale byla stranou, která si své mrtvé maďarské sponzory jen vymýšlela. S ČSSD přichází neblahá praxe, kdy se politika a krev až příliš často objevují na stejné stránce novin,“ poznamenává Korecký.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…