V ČT dostal půlhodinu prostoru bývalý islámský radikál z Libye

10.02.2017 19:17

Moderátorka Světlana Witowská přivítala v pátečním Interview ČT24 velmi zvláštního hosta. Islámského radikála z Libye, který se jednoho dne rozhodl, že už nebude radikálem. Zabil jste někoho, ptala se dáma mimo jiné bývalého islámského radikála z Libye Nomana Benotmana.

V ČT dostal půlhodinu prostoru bývalý islámský radikál z Libye
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

„Zabil jste někdy někoho?“ ptala se moderátorka? „Nemyslím si, že válka je něco jako rozdávání čokolády. Střílel jsem na lidi a oni stříleli na mě. Ale myslím, že správná otázka je, jestli jsem zabil civilisty.“ „A zabil jste civilisty?“„ Nikdy!“ zdůrazňoval host. „A ty, kdo to dělají, považuji za barbarské fašisty,“ rozlítil se hned na úvod host, který mezi radikály prožil mnoho let.

Benotman přiznal, že se zapojil do bojů proti Sovětům v Afghánistánu, kam odešel z Libye, protože odmítal žit v režimu Muammara Kaddáfího.  Prošel tvrdým výcvikem a něco z toho, co se tehdy naučil, využívá dodnes – jen ne v boji za teroristy, ale proti nim.

„Když si projdete peklem, tak se přitom leccos naučíte a já to využívám i dnes,“ řekl. Boj v Afghánistánu byl ale úplně jiný, než boj teroristů, který vidíme dnes. „Já vím, jak ti lidé dnes přemýšlejí, já umím číst v jejich vzkazech mezi řádky, já je umím zlomit,“ prohlásil jasně host. V Afghánistánu se seznámil i s Bin Ládinem. Benotman byl prý jedním z lidí, kteří hlasitě kritizovali záměr Bin Ládina útočit teroristy na Západě.

Arabové podle Botmana nemají odvahu odhalit kořeny terorismu

Islámský radikalismus vnímá jako chorobu, která má vyvolat válku mezi muslimy a nemuslimy, protože to je jediné prostředí, ve kterém radikálové mohli přežít. Islám podle hosta nemá nic společného s islamismem. „Zodpovědností muslimů je zajistit to, že vy to pochopíte. My víme, co vidíte. Ti lidé tvrdí, že zastupují islám a je na nás, abychom vás přesvědčili, že tito teroristé jsou naši nepřátelé. Nejenom vaši nepřátelé, ale i naši,“ prohlásil Benotman. Nárůst muslimského radikalismu představuje podle hosta hrozbu pro budoucnost všech Arabů.

Arabové podle Botmana nemají odvahu odhalit kořeny terorismu. „Půjde o bolestivý proces zkoumání vlastní kultury, ale musíme to udělat,“ vyjádřil svůj názor bývalý radikál. Faktem podle jeho názoru je, že některé muslimské státy nejsou připraveny na demokracii. A pokud někteří Arabové opravdu chtějí demokracii, musí si jí vytvořit zevnitř. „Pokud Arabové chtějí demokracii, pak musí pochopit, že to není jen demokratický politický systém, je to součást celé společnosti, která staví na demokratických hodnotách,“ vzkazoval přes obrazovky Arabům host.

Nakonec došlo i na uprchlíky. „Já respektuji uprchlíky, to musím říct. Ale to neznamená, že by tady bylo možné ohrožovat a destabilizovat jiné společnosti. Je důležité jim pomoci, ale ne za cenu ohrožení vlastní společnosti, protože s tímto je spojen velký byznys, pašování lidí a já chápu země, které říkají: my musíme chránit naše hranice,“ uzavřel host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …