V ČT fakt věří tomu, že jsou nositeli jediné pravdy, obává se pamětník. Předělem byla spacáková revoluce

23.06.2023 6:41 | Ze sítí

Publicista a moderátor Petr Bohuš, který počátkem 90. let pomáhal zakládat novodobé zpravodajství a publicistiku v tehdejší Československé a později České televizi, působil v ní jako šéfredaktor zpravodajství a publicistiky v Ostravě a jako šéfredaktor publicistiky v Praze, pro Rádio Universum zanalyzoval, jak si televize veřejné služby vede v současnosti. Novináři podle něj dnes uvěřili, že mají vytvářet jediný správný názor.

V ČT fakt věří tomu, že jsou nositeli jediné pravdy, obává se pamětník. Předělem byla spacáková revoluce
Foto: Archiv PB
Popisek: Mgr. Petr Bohuš, publicista a moderátor

„To bych také rád věděl, kde je. A opravdu docela rád bych to věděl, protože spoustu lidí, kteří tam dodnes pracují, znám osobně. Některé z nich jsem kdysi přijímal i v ostravské redakci, možná i v pražské, kde jsem působil jako šéfredaktor publicistiky. A se Zdeňkem Šámalem, současným šéfredaktorem, se také známe,“ odpovídá  Bohuš na úvodní otázku, kde se podle něj Česká televize dnes nachází.

Česká televize se podle jeho slov nedá vnímat jedním pohledem, jednostranně, protože tam je určitě široké spektrum lidí, kteří z různých důvodů a různým způsobem přistupují k informacím. „Lidé, kteří dnes produkují zpravodajství, jaké produkují, nebo publicistiku, vydávali i manuály etických kodexů a různých forem projevů, které člověk má nebo nemá ve zpravodajství a publicistice dělat. Takže to není o tom, že by si toho nebyli vědomi. A proč došli k tomu, jak je to dnes? To já samozřejmě nevím. Můžu se jenom domýšlet,“ doplnil v rozhovoru pro Rádio Universum.

Českou televizi, její zpravodajství a publicistiku, podle Bohuše zřejmě ovládly určité skupiny a velkou roli sehrály o sociální sítě. „ A možná je zde ještě jeden významný element: kdybychom si vzali manipulaci, tak se nám skládá z propagandy, z cenzury a z novinářského aktivismu. A já se domnívám, že i s nástupem sociálních médií, protože to byl vlastně teprve počátek sociálních médií.

Ten přicházel postupně, a tak novináři uvěřili tomu, že oni mají vytvářet názor, že lidé chtějí slyšet jejich názory, a ne aby jim zprostředkovávali názory druhých tak, jako se spolu bavíme my dva, kdy je tvým úkolem jako moderátorky uvést hosta a dostat z něj to, co je potřebné, co potřebuješ, aby lidé slyšeli.

Vlastně se mi zdá, že novináři stále více věří tomu, že oni mají být nositeli jediné pravdy, a ovlivňují veřejné mínění a snaží se ukazovat svět ze svého úhlu pohledu. Svůj svět. To myslím, že je zásadní věc,“ uvedl Bohuš, podle kterého se od „spacákové revoluce“ v ČT obecně uznalo, že je dobře, že si novináři mohou vykládat věci po svém, a tak je předávat veřejnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Michal Zuna byl položen dotaz

Koho přesně tím myslíte?

Vy: Nenechme populisty a extremisty vzít si naši zemi a odvléct ji na stranu vrahů a okupantů. Myslíte, že když vyhraje ANO, což je dost pravděpodobné, že bude na straně Ruska? Jasně, kdyby vyhráli komunisti nebo SPD, tak by se to stát mohlo, ale to snad nehrozí. A k té propagandě - postřehl jste, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vina za krach tendru na Dukovany. Švihlíková ukázala prstem

12:20 Vina za krach tendru na Dukovany. Švihlíková ukázala prstem

Současná vláda nedělá zahraniční politiku, ale aktivismus. Kvůli tomu možná nebudou dostavěny Dukova…