V Česku panuje zvláštní systém, stěžuje si šéf lékárníků

20.06.2012 19:13

Za čtrnáct dní přestanou pojišťovny proplácet léky přístupné bez receptu. Nejedná se bezmála o revoluci? Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, který byl hostem středečních Impulsů Václava Moravce na rádiu Impuls, se domnívá, že o revoluci nejde, ale důrazně kritizuje pojišťovny za nedostatečnou osvětu.

V Česku panuje zvláštní systém, stěžuje si šéf lékárníků
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Pokud pacient zaplatí na spoluúčasti určitou částku, pak by mu ostatní prostředky měli být vráceny pojišťovnami, o tom je přesvědčen prezident české lékárnické komory Lubomír Chudoba, který na jedné straně připouští, že ceny léků vzrostly na počátku roku díky zvýšení DPH, ale zároveň připomíná, že v Česku jedny z nejlevnějších léků v celé EU. Zásadní problém je ovšem v tom, že se stále zužuje skupina léků, na které finančně přispívají i pojišťovny.

„Osteoporózu má každý druhý či třetí občan, z toho důvodu považuji za absurdní např. stoprocentní úhradu léků obsahující kalcium,“ uvedl například Chudoba. Z toho důvodu vyzval ředitele VZP Pavla Horáka k tomu, aby do lékáren pozval týmy svých lidí, aby mohli sledovat reálné dopady a ohlasy občanů na chystané opatření. A jak by situaci řešil on? Chudoba upozorňuje především na to, že nikdo nemá takový systém, který funguje v Česku, kde nejsou předem stanoveny ani pevné ceny léků, ani pevně dané doplatky. Což je jinde ve světě nevídané.

Chybí sdílení informací

Dalším problémem je, že lékaři a lékárnic mezi sebou mnohdy nesdílí nezbytné informace, což stěžuje jejich práci. Přitom by bylo na místě přikročit ke sdílení informací, samozřejmě se souhlasem každého dotčeného pacienta.

„Chybí propojenost sdílení informací navzájem mezi lékaři, tak mezi lékaři a lékárnami, což bychom uvítali, samozřejmě se souhlasem pacienta, protože je třeba udržet důvěrný vztah mezi pacientem, lékařem a lékárníkem,“ zdůrazňuje Chudoba a dále připomíná, že z odborných posudků vyplývá alarmující úmrtnost pacientů, která je zapříčiněna užíváním špatné kombinace léčiv. Sdílení informací mezi lékaři a lékárnami by podobným tragédiím mohlo zabránit

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík? Sahání na nohu? Kázání, za které žalují profesora Piťhu, spustilo nový vývoj

7:28 Halík? Sahání na nohu? Kázání, za které žalují profesora Piťhu, spustilo nový vývoj

Od svátku svatého Václava uplynul skoro měsíc, ale kázání profesora Petra Piťhy v tento den stále hý…