V EU jsme prodělali 1,7 bilionu, spočítali Svobodní. Lidem na výročí rozdávali účtenky

01.05.2019 22:05

Účastníci asi padesátičlenného průvodu příznivců Svobodných dnes v Praze kritizovali Evropskou unii. Strana hovoří o vystoupení ČR z EU, Česko podle ní na členství prodělává. Zástupci strany při průvodu z náměstí Republiky k Pražskému hradu rozdávali lidem improvizované účtenky, podle nichž je Česko kvůli členství v EU ve ztrátě 1,7 bilionu korun.

V EU jsme prodělali 1,7 bilionu, spočítali Svobodní. Lidem na výročí rozdávali účtenky
Foto: svobodni.cz
Popisek: Svobodní - logo

Podle údajů Ministerstva financí naopak republika do konce loňského roku získala z rozpočtu EU zhruba 1,31 bilionu korun, zatímco do rozpočtu Unie poslala 565 miliard korun. Celkem tak ČR získala z EU o 741,3 miliardy korun víc, než zaplatila, uvedlo ministerstvo.

Prvomájová akce Svobodných začala krátce po 13:00 úvodními projevy. Lídr kandidátky strany ve volbách do Evropského parlamentu Vít Jedlička v něm uvedl, že cílem je v budoucnu vystoupení země z EU. „Před vstupem do Evropské unie nám bylo lháno o tom, jaké přínosy to bude mít. Největším problémem je obrovská byrokracie,“ uvedl. Jako vhodnou organizaci označil Evropské sdružení volného obchodu. Následně se zástupci strany a jejich příznivci vydali na pochod k Pražskému hradu. Na akci dohlížela zhruba desítka policistů.

Svobodní si pro akci vytiskli improvizované účtenky, které měly znázorňovat náklady členství České republiky v EU. Podle Svobodných je Česko kvůli řadě nepřímých nákladů v minusu 1,7 bilionu korun, což znamená zhruba 160 000 korun na každého obyvatele. Účtenky rozdávali při průvodu kolemjdoucím. Na Hradě ji pak předali i mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, který ji podle nich předá prezidentovi. Svobodní chtějí, aby Zeman změnil svůj přístup k EU.

Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…