V Kyjevě se připravují na novou válku, tvrdí Zacharčenko

26.12.2014 10:41

Šéf samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko si myslí, že představitelé „válečné frakce" v Kyjevě považují příměří pouze za možnost přeskupit vojska a připravují se na novou válku.

V Kyjevě se připravují na novou válku, tvrdí Zacharčenko
Foto: Marek Havlíček
Popisek: Marek Havlíček přijíždí do Doněcku
reklama

Středeční kolo mírových jednání znepřátelených stran o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny označili jeho aktéři za velmi těžké. Rozhovory se odehrály v Minsku v Lukašenkově prezidentské rezidenci. V Doněcku o nich včera mluvil vůdce proruských radikálů Alexandr Zacharčenko, podle něhož vzájemné konzultace probíhaly formou videokonference i ve čtvrtek. Jednání skončilo bez nějakých hmatatelných výsledků a k dalšímu se mají strany konfliktu sejít v lednu.

Uzavření ukrajinských letišť podle Zacharčenka ale vypovídá o přípravě na zmaření minského jednání. Podle serveru Prvnízprávy.cz doněcký vůdce poukazuje na uzavření letišť, kam podle něj přicházela vojenská výpomoc pro ukrajinskou stranu konfliktu. Ukrajinská státní letecká služba totiž zakázala od 13. do 16. prosince všechny lety do Charkova, Dněpropetrovsku a Záporoží, údajně z bezpečnostních důvodů.

Podle Zacharčenkových slov tak vzniká podezření, že armádní dopravní letouny, které, podle jeho údajů, přistávají na těchto letištích, „nevezou krupici, ale mezinárodní vojenskou pomoc".

Ukrajinská armáda prý stáhla do oblasti všechny zbraně včetně těžké techniky

Už v polovině listopadu vůdce Doněcké lidové republiky Zacharčenko upozorňoval, že ukrajinská armáda stáhla k Doněcké republice všechny zbraně, které má. „Ukrajinská armáda sem stáhla vše, co má," prohlásil, a to prý včetně těžké techniky.

Ještě předtím poradce ukrajinského ministra vnitra Zorjan Škirjak prohlásil, že ministerstvo obrany země podepsalo dohodu na dodávku vojenské techniky, která bude převezena do bojové zóny na Donbasu. Podle jeho slov celková částka kontraktu tvoří 63 milionů dolarů.

Mezitím se jak povstalci, tak ukrajinská armáda vzájemně obviňují z porušování příměří. Agentury rovněž hlásily, že se většina povstaleckých sil DLR stáhla z bojové linie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…