V Letech by mohla být replika baráku i alej, možná i část vepřína

02.03.2018 18:33 | Zprávy
autor: čtk

Památník romského holokaustu v Letech u Písku by mohl obsahovat repliku původního baráku, stromovou alej nebo mohylu s křížem. Uvažuje se i o ponechání jednoho z objektů vepřína, který byl v těsném sousedství areálu bývalého tábora pro Romy postaven po druhé světové válce. Zaznělo to dnes na debatě pořádané Muzeem romské kultury v Praze. Další podobnou akci muzeum chystá na jaře přímo v Letech.

V Letech by mohla být replika baráku i alej, možná i část vepřína
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

V klidné, pietní části areálu chtějí pozůstalí po obětech kamennou mohylu s křížem. „Máme představu, že tam, kde se dochovaly půdorysy staveb, by byly naznačeny kontrastním způsobem,„ uvedla ředitelka muzea Jana Horváthová. Počítá se také s alejí, kde by počet stromů symbolizoval počet obětí.

V místech současné správní budovy vepřína by měl být vstup do části s návštěvnickým centrem. Tam muzeum plánuje zřídit stálou expozici o romském holokaustu, vystaví i archeologické nálezy z tábora. Zůstat by mohla i některá ze současných budov. „Když zbouráme prasečák úplně, tak to ztratí hrůzu toho, co tam komunisté postavili,“ řekl za pozůstalé Rudolf Murka. Podle dalších je důležité postavit repliku některého z původních baráků s původním vybavením a palandami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…