Khalifa Haftar vede jednu z vojenských frakcí, které spolu aktuálně bojují o vliv nad – před pár lety ještě relativně bohatou – ropnou zemí. Bohatství si ovšem přivlastňoval bývalý vůdce Muammar Kaddáfí. Haftar navštívil Rusko v posledním půlroce hned dvakrát. Zavítal na ministerstvo obrany i na ministerstvo zahraničí.
V Libyi tak proti sobě stojí Haftar na východě a vláda Fayeze al-Serraje sídlící na západě země. Tuto vládu uznává mezinárodní společenství. Diplomaté jsou si ovšem dobře vědomi toho, že Haftar může s podporou Moskvy nad zemí získat úplnou kontrolu. Vedle Ruska Haftara podporují i vlády v Egyptě a v Saúdské Arábii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
armáda , OSN , Rusko , terorismus , USA , zahraničí , Libye , Islámský stát , bloomberg.com , Haftar , Fayez al-Serraj
autor: mp
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 14:09 Podporovalo Rusko Trumpa? Aféra FBI nabírá úplně jiný směr
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková